Metritis i endometritis u wysokowydajnych krów mlecznych. Cz. 1 - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Metritis i endometritis u wysokowydajnych krów mlecznych. Cz. 1

Krowy mleczne na przestrzeni lat osiągnęły ogromny wzrost produkcji mleka, który niestety charakteryzuje się jednoczesnym spadkiem płodności.

fot. archiwum autora

U tych nowoczesnych, wysokowydajnych krów autorzy na całym świecie wspominają o zwiększonej liczbie problemów poporodowych, takich jak: zatrzymanie łożyska, ostre zapalenie macicy, patologiczny wypływ z pochwy. Wszystkie te przypadki mają negatywny wpływ na płodność dotkniętych nimi zwierząt.

Krowy cierpiące z powodu zatrzymania łożyska i/lub ostrego zapalenia macicy znacznie częściej są narażone na typowe „choroby krów mlecznych”, takie jak: ketoza, przemieszczenie trawieńca i cysty jajnikowe. Dlatego ważne jest, aby zarządzanie krowami w okresie przejściowym było optymalne, tak aby zapobiec wystąpieniu tych problemów.

W okresie poporodowym krowy powinny być dokładnie monitorowane w celu jak najszybszego wykrycia klinicznych przypadków chorób macicy, tak aby nie opóźniać wprowadzenia protokołu leczenia.

Badania pokazują, że duża liczba krów cierpi również z powodu klinicznego i subklinicznego zapalenia błony śluzowej macicy, oba stany powodują znaczący wzrost problemów z zacieleniem tych zwierząt.

W chwili obecnej ciągle toczy się dyskusja dotycząca metod diagnostycznych, jak i sposobu terapii krów dotkniętych klinicznym i subklinicznym endometritis. Oczywiście prewencja i profilaktyka również w przypadku tych chorób są znacznie bardziej skuteczne niż leczenie.

1. Cele i założenia

fot. archiwum autora

Cele tego opracowania:

Pokazanie wpływu zatrzymania łożyska, metritis i endometritis na płodność w nowoczesnym stadzie krów mlecznych.Opisanie związku pomiędzy tymi chorobami a innymi, które mogą dotyczyć krów w okresie poporodowym.Doradzenie, jak właściwe diagnozować te problemy.

2. Wstęp

fot. archiwum autora

Warunkiem niezbędnym do rozpoczęcia produkcji mleka jest urodzenie cielęcia, po każdym kolejnym wycieleniu następuje szczyt produkcji mleka. Ta standardowa „p...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy