Mastitis u bydła mlecznego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Mastitis u bydła mlecznego

Fragment książki: Smulski S.: Mastitis u bydła mlecznego Wydawnictwo Elamed, Katowice 2014

Profilaktyka zapaleń gruczołu mlekowego

3.1. Programy kontrolne dotyczące drobnoustrojów zakaźnych

Programy kontrolne uwzględniające redukcję patogenów zakaźnych (a w szczególności Staphylococcus aureus) powinny zawierać (wg Zecconi 2003) następujące zalecenia:

Prawidłowa kolejność dojenia: zdrowe pierwiastki, zdrowe wieloródki, świeżo wycielone jałówki i krowy, krowy zakażone.Segregacja krów zakażonych: prowadzenie badania bakteriologicznego mleka ćwiartkowego.Krowy zakażone powinny być przemieszczone do innej grupy i dojone jako ostatnie.Należy przeprowadzać pobieranie próbek po wycieleniu oraz od krów zakupionych. Wszystkie jałówki i krowy powinny być zbadane dwukrotnie, tj. w 7. i 14. dniu po porodzie (po wprowadzeniu do stada). Przed otrzymaniem wyników badań bakteriologicznych jałówki i krowy powinny być utrzymywane w porodówkach i dojone po krowach zdrowych, ale przed zakażonymi.Leczenie w zasuszeniu: produkty antybiotykowe Dc należy podawać do każdej ćwiartki u wszystkich krów (pełna terapia). Wybór preparatu powinien następować po uprzednim określeniu wrażliwości wyizolowanych szczepów bakterii.Terapia w laktacji: leczenie gronkowcowych zapaleń podklinicznych należy przeprowadzać przed 30. dniem laktacji i objąć nim jedynie krowy młode (do 3. laktacji włącznie). W przypadkach klinicznego stanu zapalnego, niezależnie od etiologii, należy stosować terapię przeciwbakteryjną i przeciwzapalną w celu zredukowania objawów. Leczenie może okazać się nieskuteczne i krowa pozostanie wtedy w grupie zwierząt zakażonych.

Najczęściej przenoszonymi bakteriami są drobnoustroje takie jak: Staphylococcus aureus, Streptococcus agalactiae, Streptococcus dysgalactiae i Mycoplasma spp. coraz częściej do drobnoustrojów łatwo przenoszonych przez sprzęt udojowy wlicza się paciorkowca wymieniowego (Streptococcus uberis). Ponadto pomiędzy kolejnymi udojami istnieje równi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy