Lipcówka, czyli nadwrażliwość na ukąszenia owadów u koni - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Lipcówka, czyli nadwrażliwość na ukąszenia owadów u koni

Zapobieganie

Stosowanie derek

Zapobieganie objawom IBH opiera się głównie na zabezpieczeniu konia przed kontaktem z alergenem. Najczęściej stosowanym sposobem jest ochrona ciała konia poprzez okrywanie z zastosowaniem różnego rodzaju derek siatkowych i/lub egzemowych z bardzo drobnymi oczkami. Derki te muszą zakrywać również głowę i szyję zwierzęcia (tzw. zbroja). Zaleca się stosowanie derek w umaszczeniu zebry, co działa „myląco” dla owadów (1, 4). 

Repelenty

Kolejnym sposobem zapobiegania owadom jest stosowanie różnego typu repelentów, używanych bezpośrednio na konia lub w jego środowisku. Do stosowania naskórnego skuteczne okazują preparaty do polewania skóry od uszu do ogona zawierające permetrynę i jej pochodne (30 g/l), cypermetrynę (10 g/l), tetrametrynę (3 g/l). Aplikuje się je najczęściej w dawce 10 ml/100 kg m.c. zwierzęcia, ale nie więcej niż 25 ml jednorazowo. Aplikację powtarza się co 7-11 tygodni w zależności od potrzeby i obserwacji aktywności owadów. Dobre efekty można uzyskać również, spryskując derkę oraz maskę, a także rozpylając w środowisku preparaty zawierające środki z permetryną, transflutryną, DEET, geraniol lub innymi odstraszającymi lub zabijającymi owady (7).

Największą skuteczność uzyskuje się, powtarzając opryski środowiska co 2 tygodnie, co jest związane z czasem trwania cyklu rozwojowego owadów, lub po większych opadach deszczu. Wskazane jest rozpoczęcie profilaktyki już dwa tygodnie przed spodziewanym sezonem. Przed użyciem każdego preparatu bezpośrednio na zwierzę zaleca się jego użycie na [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Poznaj nasze serwisy