Złamanie zębów u koni - rozpoznawanie i postępowanie

Wyszukaj w serwisie

Złamania zębów u koni – rozpoznawanie i postępowanie

Klasyfikacja złamań

W praktyce stosuje się klasyfikację złamań zębów ze względu na etiologię i anatomię.

1. Podział etiologiczny

Złamania urazowe

Są to złamania spowodowane czynnikami zewnętrznymi. Najczęściej dotykają siekaczy, które, w przeciwieństwie do zębów policzkowych, nie są chronione przez masywne mięśnie żwaczy. Do urazów dochodzi najczęściej w wyniku kopnięć przez inne konie, upadków, uderzeń o twarde przedmioty, a także na skutek nawyku gryzienia krat boksów, żłobów lub innych twardych elementów otoczenia.

Złamania idiopatyczne

Wiele złamań zębów u koni występuje bez wyraźnej przyczyny. Chociaż przeprowadzono badania, etiologia tych złamań nie jest do końca poznana. Obserwuje się jednak, że pewne zęby są bardziej predysponowane do złamań. W szczęce są to najczęściej zęby: 109, 209, 110 i 210, a w żuchwie: 308, 408, 309 i 409 (numeracja zębów u koni). Statystyki wskazują, że złamania zębów szczęki występują dwukrotnie częściej niż żuchwy. Przypuszcza się, że ma to związek z różnicami w budowie szkliwa – w zębach szczęki przeważa szkliwo typu 1, charakteryzujące się mniejszą wytrzymałością mechaniczną.

Szczeliny występujące na powierzchni okluzyjnej

Są to defekty w postaci pęknięć linearnych występujące w obrębie wszystkich trzech struktur powierzchni zębów: cementu, szkliwa i zębiny. Widoczne są one jako linie ciemniejsze niż otaczające je struktury. Ich występowanie może prowadzić do niepowikłanych (niemających kontaktu z kanałami miazgi) złamań zębów.

Złamania patologiczne związane z zaawansowanym syndromem

EOTRH (ang. equine odontoclastic tooth resorption and hypercementosis) to bolesna choroba, dotykająca głównie siekaczy i kłów, charakteryzująca się resorpcją (rozpuszczaniem) tkanek zęba i nadmiernym odkładaniem cementu. Zdrowe korony kliniczne siekaczy i kłów rzadko ulegają złamaniom, natomiast zaawansowana resorpcja w przebiegu EOTRH znacząco osłabia strukturę zęba, co sprawia, że jest bardziej podatny na złamani...

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy