Zalecenia żywieniowe dla pacjentów rannych, hospitalizowanych i pooperacyjnych

Zalecenia żywieniowe dla pacjentów rannych, hospitalizowanych i pooperacyjnych

Publikacja stanowi fragment książki pt. Postępowanie i leczenie w nagłych przypadkach chorób koni.

Przy oględzinach każdego konia w nagłych przypadkach częścią badania powinna być dokładna ocena stanu odżywienia pacjenta. Konie słabo odżywione (współczynnik odżywienia Henneke <3 – wyraźnie widoczne żebra, wklęsły grzbiet, wystające wyrostki kręgowe w okolicy lędźwiowej i nasady ogona) mogą mieć problemy z nieprawidłowo gojącymi się ranami i mogą być bardziej narażone na infekcje szpitalne. Z kolei u otyłych koni istnieje większe ryzyko rozwoju hiperglicerydemii i ochwatu, szczególnie jeżeli ich stan jest związany z brakiem apetytu lub pozbawieniem pożywienia przez okres dłuższy niż 12-24 godz. Zła jakość okrywy włosowej może wskazywać na zbyt niską dawkę białka/kalorii w diecie i wymaga specjalnej uwagi w zakresie suplementacji składników odżywczych podczas leczenia.

Jeżeli jest to możliwe, bardzo ważne jest zebranie pełnego wywiadu na temat żywienia. W badaniach nad czynnikami epidemiologicznymi związanymi z rozprzestrzenianiem się drobnoustrojów w rodzaju Salmonella stwierdzono, że zmiana żywienia u hospitalizowanych koni jest jednym z bardziej wyraźnych czynników ryzyka. Pełny wywiad na temat żywienia powinien obejmować:

typ i ilość paszy;

stosowane koncentraty;

stosowane suplementy;

dostęp do wody;

dostęp do soli;

dostęp do pastwiska;

zasady żywienia.

Te dane nie tylko dostarczają informacji o przyczynie problemu (np. zatkanie przewodu pokarmowego, ochwat związany z żywieniem, zatrucia), ale zwykle pozwalają uniknąć zaostrzenia występujących problemów i/lub spowodowania jatrogennej niedrożności jelit, biegunki lub ochwatu ze względu na niewłaściwie częste zmiany rodzaju/objętości paszy.

Gdy pacjent zostanie ustabilizowany, należy ocenić jego kondycję w celu ustalenia, czy konieczne jest specjalne żywienie. Większość chorych lub rannych koni nie wymaga specjalnego żywienia. Na przykład poważne rany, urazy ortopedyczne...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2700 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.