Zaburzenia neurologiczne u koni będące wynikiem urazu

Zaburzenia neurologiczne u koni będące wynikiem urazu – przypadki kliniczne

Ultrasonografia

Fragmenty stawów międzykręgowych można nieinwazyjnie zbadać przy pomocy ultrasonografii, z wykorzystaniem głowicy typu convex. Opisywana metoda ogranicza diagnostykę jedynie do zewnętrznego aspektu stawów międzykręgowych. Pozwala na ocenę budowy i kształtu stawu, stopnia wypełnienia torebki stawowej oraz zmian wytwórczych w jego obrębie (15).

Tomografia komputerowa

Jest ona zdecydowanie najdokładniejszą formą obrazowania osteoartropatii stawu skroniowo-gnykowego. Pozwala na dokładne określenie stopnia zaawansowania rozrostu kostnego, a także na ocenę zmian tkanek miękkich i kostnych w uchu środkowym oraz wewnętrznym (18). Zmiany mogą być mało zaawansowane w postaci łagodnego przerostu kości, natomiast wraz ze wzrostem zaawansowania widoczne jest umiarkowane powiększenie części skalistej kości skroniowej i gnykowej z osteosyntezą stawu skroniowo-gnykowego oraz cechami zapalenia ucha środkowego lub ucha zewnętrznego. W najbardziej zaawansowanym stadium choroby może dojść do lizy kości, ich złamań lub do sklerozy błony bębenkowej (14). Dodatkowym atutem metody jest możliwość zdiagnozowania pacjenta w subklinicznej formie choroby, kiedy zmiany rozrostowe nie są jeszcze na tyle duże, aby powodować widoczne objawy takie jak: asymetria, zaczerwienienie błony śluzowej, ruchomość lub przebudowa okolicy stawu (24). Niestety dostępność badania w Polsce jest ograniczona. Ponadto nie w każdej klinice jest możliwość wykonania tomografii na stojącym koniu, dlatego czasem niezbędne jest wprowadzenie pacjenta w znieczulenie ogólne (3).

Kompresja rdzenia kręgowego w wyniku uformowania kostniny na skutek gojenia się i przebudowy kostnej w obrębie pęknięcia elementów kręgów także może być obrazowana z wykorzystaniem tomografii komputerowej. Badanie jest przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym, co może eliminować niektórych pacjentów ze względu na zbyt duże ryzyko anestezjologiczne oraz podczas wybudzania. Pacjent jest układany w pozycji bocznej na lewej stronie, głowa na czas iniekcji kontrastu zostaje uniesiona do 30-45° (12). Opisywana technika umożliwia zobrazowanie kompresji bocznych rdzenia kręgowego, co nie jest bezpośrednio możliwe w przypadku mielografii z wykorzystaniem radiografii. W połączeniu z mielografią możliwe jest dodatkowe zobrazowanie tkanek miękkich w obrębie kanału kręgowego, jak na przykład opony rdzenia kręgowego, co pozwala na uzyskanie pełnego obrazu patologii badanej okolicy. Wadą badania może jednak być brak możliwości pozyskania skanów z szyją zgiętą, w rezultacie w niektórych przypadkach wyniki badania mogą być zafałszowane (17).

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy