Przegląd najczęściej stosowanych niesterydowych leków przeciwzapalnych u koni. Czy wiemy coś nowego?

Przegląd najczęściej stosowanych niesterydowych leków przeciwzapalnych u koni. Czy wiemy coś nowego?

Schorzenia ortopedyczne stanowią znaczący procent zaburzeń zdrowotnych u koni, skracając często długość ich kariery sportowej. Istotną kwestią w leczeniu tego typu jednostek jest walka z bólem.

Wśród stosowanych terapeutyków dominują niesterydowe leki przeciwzapalne. Substancje te wywierają jednak wiele niepożądanych efektów mogących stać się przyczyną kolejnych problemów zdrowotnych. Postęp w naukach farmakologicznych przyniósł jednak nowe, skuteczne leki. Dzięki temu klinicysta ma do wyboru wiele różnych opcji w leczeniu bólu u koni. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie przeglądu najczęściej stosowanych niesterydowych leków przeciwzapalnych w terapii bólu ortopedycznego u koni ze zwróceniem uwagi na różnice w ich właściwościach biochemicznych, efekcie analgetycznym i toksyczności. Omówiono ich standardowe dawkowanie, zalety i wady.

Ból i jego konsekwencje dla organizmu konia

W medycynie weterynaryjnej ból definiowany jest jako „awersyjne czuciowo doświadczenie powodowane przez aktualne bądź potencjalne uszkodzenie, które generuje ruch ochraniający i reakcję wegetatywną, prowadząc do wyuczenia unikania takiej stymulacji i modyfikacji zachowania jednostki” (zmodyfikowano za Zimmermann, 1986). Ból związany jest ze stresem, zatem znacząco redukuje jakość życia zwierzęcia (1). Z punktu widzenia patofizjologii wtórna hiperkortyzolemia rozwija się bardzo szybko i może mieć dramatyczne konsekwencje kliniczne. Szczególnie istotne są opóźnione gojenie się ran, rozwój owrzodzeń żołądka i jelit, a także osłabienie systemu immunologicznego. Ból wiąże się z negatywnym stanem katabolicznym wynikającym ze spadku przyjęcia pokarmów i ze zwiększonego zużycia energii, co w konsekwencji doprowadza do wycieńczenia zwierzęcia (1).

Rozpoznawanie symptomów bólu u koni

Konie prezentują objawy bólowe w sposób dyskretny i mało specyficzny (na przykład ból dentystyczny lub grzbietu), co powoduje trudności w ich identyfikacji. W związku z tym cierpienie konia poz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2813 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy