Porównanie oceny bólu przed zastosowaniem i po zastosowaniu laseropunktury u koni z ochwatem

Porównanie oceny bólu przed zastosowaniem i po zastosowaniu laseropunktury u koni z ochwatem

Lasery impulsowe, dzięki emisji silnych impulsów światła, mogą penetrować do tkanek na głębokość do 15 cm, jednak ze względu na ultrakrótki czas działania nie wywołują efektu termicznego ani koagulacji w tkance, nawet przy wysokich częstotliwościach impulsów, sięgających do 40 000 Hz. Punkty akupunkturowe wymagają stymulacji laserowej przez około 15-30 sekund, natomiast w terapii miejscowej puszki kopytowej oraz innych zmian zalecany czas wynosi 30 s – 1 min/m2 powierzchni, w zależności od głębokości zmiany, do której ma dotrzeć światło lasera.

Stymulacja punktów akupunkturowych za pomocą LLLT ma zastosowanie w leczeniu bólu kręgosłupa, zapalenia ścięgien, choroby zwyrodnieniowej stawów, urazów, przewlekłych alergii, chorób autoimmunologicznych, a także chorób wewnętrznych i innych zaburzeń. Laseroterapia jest także wykorzystywana w miejscowej terapii ran, chorób stawów, ścięgien i innych tkanek. Światło lasera przyczynia się do redukcji stanu zapalnego i napięcia mięśni, poprawy ukrwienia, stymulacji produkcji kolagenu, regeneracji nerwów, demarkacji ropni i przyspieszenia procesu gojenia tkanek w przebiegu tych schorzeń.

Tab. 1. Częstotliwości Nogiera i Bahra stosowane w terapii z wykorzystaniem niskopoziomowych laserów impulsowych

W latach 70. XX wieku dr Paul Nogier, znany francuski neurolog, badał, które częstotliwości lasera impulsowego wchodzą wybiórczo w rezonans z poszczególnymi tkankami i układami ciała człowieka, a także z konkretnymi punktami akupunkturowymi, aby uzyskać jak najlepszy efekt terapeutyczny. Ustalił on tzw. częstotliwości Nogiera, oznaczane symbolami A-G (tab. 1). Kolejny znany naukowiec w dziedzinie laseropunktury, dr Frank Bahr z Monachium (Niemcy), uczeń doktora Nogiera, ustalił na podstawie własnych doświadczeń zakresy częstotliwości dla poszczególnych punktów akupunkturowych i tkanek, nazywane częstotliwościami Bahra 1-7. Częstotliwości Nogiera i Bahra są zaprogramowane w większości nowoczesnych aparatów do laseropunktur...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2805 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy