Leczenie farmakologiczne. syndromu owrzodzenia żołądka koni - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Leczenie farmakologiczne. syndromu owrzodzenia żołądka koni

Syndrom owrzodzenia żołądka koni (ang. equine gastric ulcer syndrome – EGUS) to nazwa opisująca zmiany w postaci nadżerek i wrzodów powstałych w obszarze błony śluzowej żołądka. Ze względu na budowę anatomiczną żołądka koni, różną etiologię oraz nieco inny sposób leczenia w syndromie wyróżniono dwie oddzielne jednostki chorobowe: chorobę części bezgruczołowej żołądka (ang. equine squamous gastric disease – ESGD) oraz chorobę części gruczołowej żołądka (ang. equine glandular gastric disease – EGGD) (1). Powodzenie terapii wymaga wiedzy, kiedy należy rozpocząć leczenie, znajomości substancji leczniczych, dawkowania oraz długości trwania terapii.

Kiedy rozpocząć leczenie EGUS?

Ostatnio bardzo mocno wzrosła świadomość i „popularność” EGUS zarówno wśród właścicieli i opiekunów koni, jak również lekarzy weterynarii. Ze względu na brak patognomicznych objawów klinicznych tego syndromu wiele z nich przypisuje się występowaniu wrzodów żołądka, przez co popularne stało się „diagnozowanie” na podstawie objawów takich jak: spadek wydolności wysiłkowej; wrażliwość skórna podczas jazdy, czyszczenia lub siodłania; nerwowość i zmiany zachowania; objawy kolkowe; spadek masy ciała; biegunki. Jedyną, jak dotąd, skuteczną metodą diagnozowania EGUS jest wykonanie badania gastroskopowego po odpowiednim przygotowaniu pacjenta, z dokładną oceną części bezgruczołowej i gruczołowej żołądka, odźwiernika i dwunastnicy.

Część lekarzy, jak i właścicieli decyduje się na rozpoczęcie leczenia bez potwierdzenia ostatecznej diagnozy. Z klinicznego punktu widzenia specjalisty nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Decydując się na leczenie bez potwierdzenia jego konieczności, naraża się właściciela na wysokie koszty, jak również na stosowanie niepotrzebnych leków. Dodatkowo bez stwierdzenia rozległości, stopnia, rodzaju i lokalizacji zmian, zwłaszcza w przypadku braku skuteczności leczenia w załagodzeniu objawów klinicznych, nie będzie możliwe określenie, czy zmiany uległy poprawie,...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2787 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy