Konie – wyjątkowe zwierzęta. Rozmowa z dr n. wet. Dominiką Domańską

Rozmowa z dr n. wet. Dominiką Domańską, cenionym hipiatrą, asystentką w Katedrze Chorób Dużych Zwierząt z Kliniką Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. W swojej pracy klinicznej zajmuje się rozrodem koni – leczeniem niepłodności, inseminacją, diagnostyką oraz leczeniem mastitis u klaczy. Swoje naukowe aspiracje wiąże z wykorzystaniem technik wspomaganego rozrodu u koni.
Jakie klacze powinny znaleźć się pod szczególnym nadzorem lekarza weterynarii?
Konie są wyjątkowymi zwierzętami i wymagają indywidualnego podejścia do każdej klaczy. Na pewno pod szczególnym nadzorem lekarza powinny się znaleźć te klacze, u których wystąpił już jakiś problem (m.in. wypływy z dróg rodnych, ciche ruje, wczesne obumarcie zarodka, poronienia, dystocje, zatrzymania łożyska, stany zapalne macicy, mastitis itp.). Oczywiście klacze młode, niekryte i nierodzące wcześniej również powinny przejść badanie ginekologiczno-położnicze przed wdrożeniem do rozrodu, w celu wcześniejszego wyeliminowania nieprawidłowości.
Które kwestie i czynniki chorobotwórcze generują największe problemy? Jak przygotować klacz do sezonu rozrodczego, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji układu rozrodczego o różnym podłożu?
Jest wiele czynników, takich jak i klasyfikacji tych czynników wpływających i obniżających płodność klaczy. Począwszy od zaburzeń w prawidłowej budowie anatomicznej układu rozrodczego, poprzez wady nabyte, zaburzenia hormonalne, choroby zakaźne itd.
[...]Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii