Kilka słów o jakości mleka i nie tylko, czyli relacja stopmastitis.pl z tegorocznych międzynarodowych konferencji - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kilka słów o jakości mleka i nie tylko, czyli relacja stopmastitis.pl z tegorocznych międzynarodowych konferencji

WBC jest zupełnie inną imprezą niż NMC, przede wszystkim nie koncentruje się na jednym zagadnieniu. Jest to olbrzymie przedsięwzięcie, które porusza wszystkie dziedziny i aspekty postępowania z bydłem. Panele wykładów czasowo pokrywają się, więc trzeba zdecydować, które tematy są dla uczestnika najważniejsze i wybrać ścieżkę edukacyjną. Wśród podejmowanych tematów, obok chorób zakaźnych, pasożytów, zarządzania stadem, żywienia, rozrodu czy nawet chorób tropikalnych, pojawił się cały czas gorący i zbliżający się do nas dużymi krokami temat „One Health”, powiązany z narastającą antybiotykoopornością bakterii (oczywiście nie tylko tych, które wywołują mastitis). Wśród zebranych opinii od brytyjskich hodowców bydła pojawiły się nawet takie: „Używam go (iniekcyjnego ceftiofuru – przyp. aut.) dopóki mogę, bo mają go zabrać, tak?” Trochę śmieszne ale chyba bardziej straszne, prawda?

Trudno wybrać najciekawsze czy też najbardziej istotne zagadnienia z ogromu materiału przedstawionego na tegorocznej WBC, ale postaram się zaanonsować kilka intrygujących zagadnień, które mogą być dla lekarzy weterynarii w Polsce inspirujące.

Peter Edmonson (Udderwise Ltd, Wielka Brytania) przedstawił najnowsze doniesienia z zakresu mastitis spowodowanego M. bovis. Bezsprzecznie problem ten narasta, a w szczególności dzieje się tak w dużych stadach mlecznych. Oprócz oczywistego już postępowania, jak zdajanie krów zakażonych na końcu, czy braku skutecznej terapii, prelegent przedstawił nowe badania sugerujące samowyleczenie u niektórych dodatnich zwierząt, co przy wsparciu diagnostyki może pomóc ograniczyć brakowanie dodatnich zwierząt.

W dalszej części wykładu ten sam autor przybliżył uczestnikom temat swoistej profilaktyki przeciwko mastitis i jako przykład podał Stany Zjednoczone, gdzie 70% dużych stad jest obecnie immunizowanych. Za tego rodzaju profilaktyką przemawia nie tylko złagodzenie objawów mastitis na tle E. coli czy Klebsiella, ale również wyraźne ograniczenie upadkó...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy