Kilka słów o jakości mleka i nie tylko, czyli relacja stopmastitis.pl z tegorocznych międzynarodowych konferencji
WBC jest zupełnie inną imprezą niż NMC, przede wszystkim nie koncentruje się na jednym zagadnieniu. Jest to olbrzymie przedsięwzięcie, które porusza wszystkie dziedziny i aspekty postępowania z bydłem. Panele wykładów czasowo pokrywają się, więc trzeba zdecydować, które tematy są dla uczestnika najważniejsze i wybrać ścieżkę edukacyjną. Wśród podejmowanych tematów, obok chorób zakaźnych, pasożytów, zarządzania stadem, żywienia, rozrodu czy nawet chorób tropikalnych, pojawił się cały czas gorący i zbliżający się do nas dużymi krokami temat „One Health”, powiązany z narastającą antybiotykoopornością bakterii (oczywiście nie tylko tych, które wywołują mastitis). Wśród zebranych opinii od brytyjskich hodowców bydła pojawiły się nawet takie: „Używam go (iniekcyjnego ceftiofuru – przyp. aut.) dopóki mogę, bo mają go zabrać, tak?” Trochę śmieszne ale chyba bardziej straszne, prawda?
Trudno wybrać najciekawsze czy też najbardziej istotne zagadnienia z ogromu materiału przedstawionego na tegorocznej WBC, ale postaram się zaanonsować kilka intrygujących zagadnień, które mogą być dla lekarzy weterynarii w Polsce inspirujące.
Peter Edmonson (Udderwise Ltd, Wielka Brytania) przedstawił najnowsze doniesienia z zakresu mastitis spowodowanego M. bovis. Bezsprzecznie problem ten narasta, a w szczególności dzieje się tak w dużych stadach mlecznych. Oprócz oczywistego już postępowania, jak zdajanie krów zakażonych na końcu, czy braku skutecznej terapii, prelegent przedstawił nowe badania sugerujące samowyleczenie u niektórych dodatnich zwierząt, co przy wsparciu diagnostyki może pomóc ograniczyć brakowanie dodatnich zwierząt.
W dalszej części wykładu ten sam autor przybliżył uczestnikom temat swoistej profilaktyki przeciwko [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii