Jak osiągnąć efektywność terapii lekami podawanymi w wodzie?
art. sponsorowany

Jak osiągać efektywność terapii lekami podawanymi w wodzie do picia? Część I – wstęp do serii artykułów dotyczących optymalizacji terapii lekami podawanymi w wodzie do picia

Zapobieganie pojawieniu się chorób to główny cel osób sprawujących opiekę weterynaryjną w gospodarstwach. Jednak w razie wystąpienia choroby kluczem do sukcesu jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia, co wiąże się ze ścisłą współpracą osób zarządzających stadem z lekarzem weterynarii. Terapia lekami podawanymi w wodzie do picia to metoda, która zyskuje na popularności wraz z powiększaniem się gospodarstw utrzymujących zwierzęta hodowlane. Jest to stosunkowo prosta metoda leczenia i posiada wiele zalet, pod warunkiem, że zostanie przeprowadzona we właściwy sposób. Leczenie preparatami podawanymi w wodzie do picia można rozpocząć w przeciągu paru godzin od rozpoznania choroby. Co więcej, zmiany podawanego antybiotyki można dokonać tuż po otrzymaniu antybiogramu z laboratorium. Terapia lekami podawanymi w wodzie do picia to wspaniałe narzędzie wspierające odpowiedzialne stosowanie antybiotyków: podanie właściwego antybiotyku, konkretnym zwierzętom w odpowiednim czasie i w prawidłowo wyliczonej dawce.

Skuteczność terapii lekami podawanymi w wodzie do picia zależy od jakości wody, konstrukcji systemu pojenia oraz od jakości samego produktu i jego formulacji.

Jakość wody do picia

Woda do picia powinna spełniać standardy bakteriologiczne (ogólna liczba bakterii i liczba bakterii z grupy coli) oraz chemiczne. Niezmiernie istotne jest monitorowanie jakości wody, przynajmniej dwa razy w roku. Próbki wody powinno się pobierać w różnych miejscach, z uwzględnieniem miejsc o zwiększonym ryzyku zanieczyszczenia wody, takich jak zbiorniki wyrównawcze, pomieszczenia szpitalne czy końcowy smoczek w danej linii pojenia. Jakość wody różni się w zależności od regionu, dlatego nie powinno się polegać na ogólnych danych.

Obok wymogów mikrobiologicznych, twardość wody i jej pH są jednymi z ważniejszych parametrów warunkujących skuteczność terapii, gdyż mają bezpośredni wpływ na rozpuszczalność i stabilność leku podawanego w wodzie. W twardej wodzie może dochodzić do w...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy