Inwestowanie w profilaktykę mastitis jako krok w kierunku zrównoważonej produkcji mleka - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Inwestowanie w profilaktykę mastitis jako krok w kierunku zrównoważonej produkcji mleka

Według danych z 2009 roku na świecie utrzymywanych jest ponad 250 milionów krów mlecznych. Ich średnia wydajność to jednak niewiele ponad 2300 litrów. Produkcja mleka i produktów nabiałowych w 2019 roku wynosiła 851,8 mln ton.

Hodowla bydła mlecznego i produkcja mleka przynoszą globalnie bardzo wiele korzyści. Dostarczają produktów zawierających pełnowartościowe białko, co jest niezmiernie istotne z uwagi na rosnące zapotrzebowanie rozwijających się społeczeństw. Stanowią potężny udział w handlu (ok. 14%) międzynarodowym, są ogromnym rynkiem zatrudnienia, szacuje się, że pracę w sektorze mleczarskim znajduje około 240 mln ludzi!

Dodatkowo hodowla bydła mlecznego przyczynia się do wykorzystania produktów ubocznych przemysłu spożywczego, w samych Stanach Zjednoczonych krowy zjadają ich około 138 mln ton dziennie.

Poza tymi niezaprzeczalnymi korzyściami hodowla bydła niesie też zagrożenia. Zalicza się do nich emisję gazów cieplarnianych (GHGe), z których największe znaczenie dla zmian klimatu ma metan, oraz ryzyko zanieczyszczeń wód i powietrza w związku z emisją azotu. Wpływ na środowisko w dużej mierze zależy od dobrostanu i zdrowotności zwierząt. W 2019 r. FAO opublikowała raport pod tytułem Zmiany klimatu i globalny sektor bydła mlecznego (1), wskazuje w nim na konieczność podjęcia działań w aspekcie poprawy zdrowotności bydła. Zwraca też uwagę na fakt, że jedynie zdrowe zwierzęta są w stanie rozwinąć pełnię swojego potencjału produkcyjnego. Dzięki temu poprawia się efektywność hodowli, a emisja gazów cieplarnianych ulega zmniejszeniu.

Zapalenie wymienia (mastitis) jest chorobą, która dotyka co czwartą krowę mleczną (postać kliniczna) i nawet 40-60% zwierząt w stadach (postać podkliniczna), stanowi tym samym niebagatelny udział tak w ekonomii produkcji mleka, jak i w jej aspekcie środowiskowym. Możemy się z tym twierdzeniem zgadzać lub nie, jednak sytuacja na rynku mleka, wymagania konsumentów oraz prawodawstwo zmuszają nas do pochylenia się nad...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy