Hipokaliemia krów mlecznych
Potas jest jednym z ważniejszych pierwiastków w organizmie. Pełni wiele istotnych funkcji fizjologicznych. Reguluje gospodarkę wodną komórki, jej objętość, ciśnienie osmotyczne płynu wewnątrzkomórkowego. Jako elektrolit pierwiastek ten odpowiada za utrzymanie odpowiedniego napięcia elektrycznego na błonach komórkowych (tzw. potencjał spoczynkowy) oraz przekazywanie impulsów elektrycznych (tzw. potencjał czynnościowy). Jest on też niezbędny do odpowiedniego funkcjonowania mięśni szkieletowych (odpowiada za ich kurczliwość), jak również mięśnia sercowego.
Potas jest wchłaniany w całym przewodzie pokarmowym. Im jest go więcej, tym większe jest jego wchłanianie. Jest to istotne, gdyż jego poziom w organizmie zwierzęcia zależy od tego, ile jest go w dawce pokarmowej oraz ile pobiera go krowa. Dlatego apetyt jest kluczowym czynnikiem w regulacji stężenia potasu we krwi.
Trzeba wiedzieć, że potas jest głównym pierwiastkiem występującym w mleku – jest go więcej od wapnia, a zapotrzebowanie na niego wzrasta wraz z wydajnością zwierzęcia.
Wchłanianie potasu w przewodzie pokarmowym może przekraczać nawet 90%. Natomiast około 13% tego pierwiastka zawartego w paszy jest wydalana u krów mlecznych w trakcie laktacji wraz z mlekiem. Jest to ważne, ponieważ potas, w przeciwieństwie np. do wapnia, nie podlega specyficznej regulacji hormonalnej w organizmie, dlatego jego poziom zależy głównie od ilości i przyswajalności dawki pokarmowej.
Zapotrzebowanie krów na potas jest zmienne. Zależy od [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii