Grzybicze zapalenia macicy u klaczy - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Grzybicze zapalenia macicy u klaczy

Stany zapalne macicy u klaczy są jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności. Szczególnie często są diagnozowane zapalenia na tle bakteryjnym. Grzybicze zapalenia macicy występują rzadziej, ale mimo to również odgrywają ważną rolę w niepłodności klaczy. Stanowią duże wyzwanie dla lekarzy zajmujących się rozrodem koni, ze względu na trudniejsze leczenie i ostrożniejsze rokowanie w stosunku do zapaleń na tle bakteryjnym. Grzybicze zapalenia macicy u klaczy często są następstwem długotrwałej antybiotykoterapii miejscowej, jak również nieprawidłowości w budowie anatomicznej układu rozrodczego oraz częstych manipulacji w obrębie macicy, polegających na mechanicznym jej drażnieniu, m.in. poprzez częste jej płukania, wprowadzanie kateterów.

Dodatkowo klacze z obniżonym mechanizmem obronnym macicy mają zmniejszoną zdolność do usuwania płynu z macicy, i tym samym są w grupie podniesionego ryzyka. Diagnostyka grzybiczych stanów zapalnych macicy klaczy opiera się na badaniu klinicznym oraz na badaniach dodatkowych, takich jak badanie cytologiczne, mykologiczne, histopatologiczne wycinków endometrium macicy. Leczenie powinno być oparte o wrażliwe leki przeciwgrzybiczne w terapii domacicznej przez 7 do 10 dni (8). Przed przystąpieniem do leczenia zapalenia macicy należy zidentyfikować i skorygować nieprawidłowości anatomiczne układu rozrodczego, jak np. pneumovaginę. Istotnymi elementami są minimalizacja i przestrzeganie zasad higieny wszystkich czynności w obrębie macicy i pochwy (1, 8).

Etiologia i objawy kliniczne

Częstotliwość występowania grzybiczego zapalenia macicy u klaczy szacuje się na 1 do 5% wszystkich przypadków. Mechanizm zakażenia i kolonizacji macicy klaczy przez patogeny grzybicze nie zostały jeszcze dokładnie poznane. U zdrowych klaczy wzrost patologicznych grzybów jest hamowany przez czynniki obecne we florze pochwy oraz przez lokalną odpowiedź komórkową (1). Pośród czynników predylekcyjnych do grzybiczego endometritis, należy wymienić: osłabie...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy