Farmakodynamika: jak działa antybiotyk? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Farmakodynamika: jak działa antybiotyk?

Celem terapii antybiotykowej jest mikroorganizm odpowiedzialny za infekcję, w związku z tym usunięcie go z organizmu jest krytycznym warunkiem wyleczenia choroby. Jednakże antybiotyki nie są w stanie całkowicie wyeliminować patogenu bez pomocy układu odpornościowego organizmu.

W rzeczywistości podstawowym celem terapii antybakteryjnej jest pomoc naturalnym mechanizmom obronnym w eliminacji czynnika zakaźnego (3).

WWT_2_18_Lorenzo_Fraile_cevolution_FARMAKODYNAMIKA_1_POSIEW

Farmakodynamika opisuje zależność między długością czasu koncentracji antybiotyku w organizmie a intensywnością i czasem działania farmakologicznego.

W tym konkretnym przypadku efekt jest zwykle mierzony poziomem hamowania wzrostu bakterii, zamiast stopniem eliminacji dorobnoustroju z organizmu.

Pomiar zahamowania wzrostu przeprowadza się za pomocą techniki mikrobiologicznej in vitro, która umożliwia lekarzom poznanie wrażliwość drobnoustroju na jeden lub kilka antybiotyków.

Z praktycznego punktu widzenia powinniśmy mieć dostęp do informacji na temat lekowrażliwości drobnoustroju na jak największą liczbę antybiotyków, których możemy potencjalnie użyć.

WWT_2_18_Lorenzo_Fraile_cevolution_FARMAKODYNAMIKA_RYC_1

Minimalne stężenie hamujące (MIC)

MIC to najniższe stężenie antybiotyku, które hamuje in vitro wzrost badanych bakterii w określonych warunkach inkubacji (1, 4).

Warunki te nie są takie same jak [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy