Dodatki fitogeniczne w żywieniu świń - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Dodatki fitogeniczne w żywieniu świń

Stosowanie antybiotyków jako dodatków do pasz u zwierząt gospodarskich w istotnym stopniu przyczyniało się do poprawy efektów ekonomicznych chowu zwierząt (26). Wiele badań wskazywało, że ich stosowanie wpływało na poprawę średnich przyrostów masy ciała oraz skrócenie okresu tuczu (26). Stosowanie antybiotykowych stymulatorów wzrostu (ASW) w żywieniu zwierząt zostało jednak prawnie zakazane 1 stycznia 2006 roku (Regulacja 1831/2003/EC). Od dawna także nie znajduje akceptacji społecznej (22). Powszechną aprobatą natomiast wydają się cieszyć naturalne, bezpieczne i niedrogie dodatki do pasz, które nie wykazują negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Dlatego też na całym świecie obserwuje się wzrost zainteresowania różnego rodzaju substancjami roślinnymi jako tymi, które mogłyby zastąpić zakazane ASW i zredukować negatywne konsekwencje będące wynikiem ich wycofania, a tym samym poprawić ekonomikę produkcji zwierzęcej.

Należy jednak podkreślić, że obecnie nie dysponujemy preparatami, które mogłyby w pełni zastąpić ASW (26). Do środków w znacznym stopniu zastępujących ASW należą skuteczna bioasekuracja, kwarantanna oraz szczepienia profilaktyczne, a dopiero potem różne dodatki paszowe, których skuteczności nie można zagwarantować w każdych warunkach (26). W związku z tym do zagadnienia zastępowania ASW w chowie zwierząt należy podchodzić kompleksowo, biorąc pod uwagę optymalizację warunków chowu, żywienia, umiejętne wykorzystanie dodatków paszowych, poprawę organizacji produkcji, zapewnienie dobrostanu oraz właściwą immunoprofilaktykę i nadzór weterynaryjny.

Dodatki fitogeniczne w żywieniu świń

Fitobiotyki, czyli wszystkie preparaty pochodzenia roślinnego, są obecnie popularnym zagadnieniem wśród badaczy zajmujących się żywieniem zwierząt. Zainteresowanie to będzie zapewne nadal wzrastało przede wszystkim ze względu na szerokie spektrum działania, ale także ze względu na ich naturalne pochodzenie (27). Właściwości chemiczne ziół są uwarunkowane zawart...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy