Robotyzacja doju – co każdy lekarz medycyny weterynaryjnej powinien wiedzieć

Robotyzacja doju – co każdy lekarz medycyny weterynaryjnej powinien wiedzieć

Według oceny analityków rynek robotów udojowych wzrośnie pomiędzy rokiem 2023 a 2029 z 2,7 biliona dolarów do 5,3 biliona dolarów.

Coraz więcej gospodarstw hodujących krowy mleczne planuje instalacje automatycznego systemu doju (AMS, ang. automatic milking system). Według ankiety autora, przeprowadzonej na terenie północno-wschodniej Polski, ponad 70% gospodarstw, w których nastąpi nieuchronna zmiana pokoleniowa, planuje instalacje w starym budynku lub budowę nowego obiektu wyposażonego w AMS.

Troszkę historii

Już w latach 50. XX wieku rozpoczęto prace związane z badaniem i wdrażaniem w pełni automatycznego systemu doju. Jednak dopiero w latach 70., kiedy koszty pracy zaczęły gwałtownie rosnąć, szereg instytutów Europy Zachodniej rozpoczął prace nad systemami określającymi prawidłowe położenie strzyków oraz ramionami do mocowania aparatów udojowych. Większość prac badawczych miała miejsce w Silsoe Research Institute (Anglia), natomiast pierwszy eksperymentalny robot udojowy został zamontowany w 1986 r. na fermie badawczej w Lelystad (Holandia).

Od 1986 r. AMS ulega ciągłemu rozwojowi dzięki wprowadzaniu coraz to nowszych technologii pozwalających doskonalić te urządzenia, należy przy tym pamiętać, że roboty udojowe to tylko narzędzie i hodowca nie może traktować ich jako rozwiązanie na błędy w zarządzaniu. W innym przypadku będą stanowić tylko ogromny wydatek i powód do wielu frustracji i rozczarowań.

Ze względu na narastające zapotrzebowanie na wykwalifikowaną silę roboczą nowoczesne gospodarstwa jak największą ilość prac starają się zautomatyzować. Dziś już nikogo nie dziwią roboty podgarniające paszę na stole paszowym czy sprzątające ganki paszowe. Natomiast AMS to nadal nikły procent systemów udojowych.

W Polsce, według stanu na koniec grudnia 2023 r., jest 16 447 obór będących pod oceną użytkowości mlecznej zrzeszonych w Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, z czego 498 pozyskuje mleko przy pomocy robota udojowego.

Ryc....

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy