Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia

Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia

W trakcie praktyki świadczonej w terenie wskazane jest zabezpieczenie lekarza weterynarii na nieprzewidziane sytuacje, w tym związane z zagrożeniem życia i zdrowia zwierząt. Pomocne w tej kwestii będzie prowadzenie odpowiedniej dokumentacji, odbieranie zgód od właścicieli zwierząt na przeprowadzenie zabiegów, operacji czy innych czynności. W artykule przedstawiam, jakie inne zabezpieczenia stosować na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierząt, których leczenia jako lekarz weterynarii będziesz chciał się podjąć.

Sytuacje związane z zagrożeniem życia lub zdrowia zwierzęcia

Na potrzeby tego artykułu autorka definiuje sytuacje związane z zagrożeniem życia lub zdrowia jako stan zwierzęcia zagrażający życiu lub zdrowiu ze względu na zaawansowany stan chorobowy, w tym choroby zakaźnej, gdy zwierzę było nieszczepione, ewentualne zranienia, uszkodzenia ciała, wypadki czy pogryzienia przez inne zwierzęta, w tym dzikie. Ponadto do takich stanów zalicza sytuacje, w których lekarz weterynarii zbyt późno podjął działania ratujące życie i zdrowie zwierzęcia czy podjął je w niewłaściwy sposób.

Czynniki ryzyka związane z zagrożeniem życia lub zdrowia zwierzęcia

Pamiętaj, że złe rozpoznanie, zła ocena stanu klinicznego czy nieprawidłowe podjęcie pierwszych czynności ratujących zwierzęciu zdrowie i życie oraz wykazanie, że czynności były podejmowane w zbyt małym tempie, to czynniki powodujące ryzyko narażające lekarza na zarzut podjęcia się niewłaściwego leczenia. Ponadto pod adresem lekarza mogą pojawić się zarzuty ze strony właściciela zwierzęcia. Miej na względzie, że powyższe działania mogą przyczynić się także do ryzyka poniesienia odpowiedzialności zawodowej przez lekarza weterynarii, dlatego powinieneś wcześniej zabezpieczyć się na ewentualne ryzyko jej poniesienia.

Trafna i błyskawiczna diagnoza

Trafna i błyskawiczna diagnoza w przypadku stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia będzie miała miejsce najczęściej wtedy, gdy zwierzę zostanie ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy