Mastitis jako choroba zawodowa krów mlecznych – diagnostyka, profilaktyka i zarządzanie ryzykiem występowania - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Mastitis jako choroba zawodowa krów mlecznych – diagnostyka, profilaktyka i zarządzanie ryzykiem występowania

Mleko, które może być sprzedawane, musi spełnić określone normy. Dotyczy to nie tylko określonego poziomu jego składników, ale również czynników, których poziom nie powinien przekraczać określonych norm. Mam tu na myśli ogólną liczbę drobnoustrojów oraz liczbę komórek somatycznych. Utrzymanie ich na odpowiednim poziomie pozwala na sprzedaż surowca o najwyższej jakości. Zgodnie z dyrektywą UE 92/46/EEC dla mleka i produktów mlecznych całkowita liczba drobnoustrojów w mleku przeznaczonym do konsumpcji nie powinna przekraczać 100 000/ml mleka.

Za stado, które spełnia najwyższe standardy w zakresie higieny mleka, uznaje się stado z poziomem bakterii nieprzekraczającym 20 000/ml mleka. Według tej samej dyrektywy za graniczą wartość ustalono poziom komórek somatycznych na poziomie 400 000/ml mleka. Z klinicznego punktu widzenia już poziom powyżej 200 000/ml mleka skutkuje spadkiem wydajności, co wiąże się z wymiernymi stratami ekonomicznymi. Każdy stan podkliniczny (poziom 200-400 tys./ml) powoduje straty rzędu ok. 150 euro, zaś stan kliniczny (poziom powyżej 400 tys./ml) – ok. 300 euro. Należy pamiętać, że straty związane z leczeniem stanowią jedynie ok. 10% tych kosztów. Reszta strat związana jest ze stratą mleka wynikającą z obniżenia produkcji i karencją.

Dzisiaj nikt nie ma wątpliwości, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, i ta dewiza odnosi się także do gruczołu mlekowego.

Profilaktyka mastitis jest zespołem czynności, których wykonywanie ma na celu zredukowanie do minimum ryzyka wystąpienia tej jednostki klinicznej w stadzie.

Zarządzanie ryzykiem

Stada, które pozostają pod oceną PFHiPM, mają do dyspozycji fantastyczne narzędzie, które umożliwia im umiejętne zarządzanie poziomem komórek somatycznych. Mam tu na myśli tabulogramy dostarczane przez Federację, które pozwalają na analizę wartości komórek somatycznych w zakresie każdego zwierzęcia danego stada. Są to dane, które często nie zostają właściwie opracowane na fermach, które mają do nich dost...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy