Czy celowane leczenie mastitis będzie wkrótce standardem?
Prawdopodobnie każdy czytelnik zetknął się z tematem ograniczania stosowania antybiotyków w hodowli bydła mlecznego. Temat ten wzrasta na sile i ma coraz większe znaczenie w Europie. Budzi liczne obawy, a w gruncie rzeczy wiele szczegółów do tej pory nie jest jeszcze znanych. W niniejszym artykule autorzy starali się przybliżyć temat ograniczenia stosowania antybiotyków w leczeniu mastitis. Nie będziemy mieli doczynienia z niczym nowym. Wdrażane będą rozwiązania, które są znane w innych krajach.
Skąd się jednak zrodziła myśl One Health czy Zielony Ład, których w dziale „Farm to Fork” głównym celem jest redukcja zużycia antybiotyków? Wyraźnym powodem wprowadzania zmian była praca naukowa O’Neila i wsp. z 2014 roku (7). Praca ta dowodzi, że w 2014 roku śmiertelność wśród ludzi z powodu zakażeń wysokoodpornymi patogenami dotknęła średnio 700 tys. osób. Przeprowadzone szacowania wskazują, że w 2050 roku śmiertelność roczna z tego tytułu może osiągnąć poziom nawet 50 milionów osób. Takie wartości są przerażające i niebezpieczne dla populacji ludzkiej. Szacowana śmiertelność byłaby wyższa w krajach słabiej rozwiniętych, ale swoje źródło miałaby w krajach używających dużych ilości antybiotyków.
Od tego czasu działania przeciw stosowaniu antybiotyków nabrały na sile. Szczególne znaczenie ma również praca Mendelsona i wsp. (6), która sugeruje, że rozsądne stosowanie antybiotyków w medycynie ludzkiej i weterynaryjnej staje się koniecznością. Konsekwencją tego typu działań są Dyrektywy Unijne 4/2019/UE, 5/2019/UE, 6/2019/UE, które, jak wiadomo, obowiązują od dnia 28 stycznia 2022 roku. Wspomniane dyrektywy UE nie stanowią prawa w [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii