Colimastitis – wciąż aktualny problem - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Colimastitis – wciąż aktualny problem

Stado nr 1

Znajdujące się na terenie województwa łódzkiego, zajmujące się produkcją mleka, jest świetnym przykładem miejsca, w którym cel ten udało się osiągnąć. W oborze uwięziowej na gumowych matach jest utrzymywanych 60 krów w laktacji. Dój odbywa się metodą konwencjonalną przy użyciu dojarki przewodowej. Problemem, który najbardziej doskwierał zwierzętom i hodowcom, był znaczny odsetek klinicznych zapaleń wymienia, którym towarzyszyły silne objawy ogólne: zalegania, a nawet śmierć zwierząt pomimo podjęcia terapii, równocześnie obserwowano niską LKS w mleku zbiorczym. Uporczywość problemu w sezonie wioseno-letnim sprowokowała potrzebę przeprowadzenia audytu mającego na celu zweryfikowanie problemu i wskazanie możliwych działań naprawczych. Zalecenia dotyczyły zmian w obrębie m.in.: 

środowiska – stosowanie suchej dezynfekcji, sprzętu – wymania pompy podciśnienia, rutyny doju – wprowadzenie pianki dezynfekcyjnej, immunoprofilaktyki – szczepienia profilaktyczne pozwalające zabezpieczyć zwierzęta przed okresem zwiększonej presji środowiska i intensyfikacją problemu. 

Po konsultacji z lekarzem prowadzącym stado właściciel zdecydował się na wymianę pompy oraz wprowadzenie szczepień ukierunkowanych na E. coli (Startvac, Hipra, Hiszpania). Pomimo zrealizowania tylko „planu minimum”, czyli braku zmian w obrębie środowiska i rutynie doju, szybko udało się uzyskać satysfakcjonujące dla hodowcy efekty – brak klinicznie silnie wyrażonych zapaleń wymienia i towarzyszących mu objawów ogólnych przy równoczesnym utrzymaniu niskiej liczby komórek somatycznych. Przekonało to właściciela do wprowadzenia ulotkowego schematu szczepień i objęcia zwierząt całoroczną ochroną. 

Stado nr 2

Kolejnym przypadkiem jest stado utrzymujące obecnie ok. 260 krów w doju. Zwierzęta utrzymywane są w oborze wolnostanowiskowej na legowiskach – materac słomiano-wapienny. Udój odbywa się na „karuzeli” z zachowaniem pełnej rutyny doju. W przeciwieństwie d...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy