Co możemy zrobić z biegunką poodsadzeniową? Przegląd doświadczeń z zastosowaniem doustnej szczepionki przeciwko biegunce poodsadzeniowej prosiąt (PWD) - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

art. sponsorowany

Co możemy zrobić z biegunką poodsadzeniową? Przegląd doświadczeń z zastosowaniem doustnej szczepionki przeciwko biegunce poodsadzeniowej prosiąt (PWD)

PWD jest wywoływane głównie przez enterotoksyczne szczepy E. coli (ETEC). ETEC są patotypem charakteryzującym się obecnością adhezyn fimbrialnych, które pośredniczą w przyłączaniu się do enterocytów świń oraz enterotoksyn, które zaburzają homeostazę płynów w jelicie cienkim. U świń dotkniętych PWD najczęściej wykrywane są fimbrie F4, F18 oraz enterotoksyny: termolabilna toksyna (LT) oraz termostabilna toksyna (ST) typu a i b. Niektóre szczepy mogą wytwarzać obie enterotoksyny oraz toksynę Shiga, którą najczęściej jest Stx2e. W badaniach, które miały miejsce w Belgii, Holandii, Francji, Niemczech i we Włoszech w okresie od stycznia 2012 r. do grudnia 2014 r., ETEC stwierdzono w 59,6% gospodarstw (3). W przypadku Polski, Czech, Węgier i Rumunii w opracowaniu przedstawionym przez Nechvatalovą (2017) zauważono, że w stadach wykazujących objawy kliniczne PWD izolaty F18-ETEC występowały częściej niż F4-ETEC (4).

Należy pamiętać o różnicy między biegunką noworodkową a biegunką poodsadzeniową. Biegunka noworodków, wywołana przez pewne patotypy E. coli, może być skutecznie kontrolowana przez szczepienie ciężarnych loch, ale bierna ochrona laktogenna jest szybko tracona po odsadzeniu i do ochrony świń przed PWD potrzebna jest czynna odporność błon śluzowych. Wykazano, że podanie pojedynczej doustnej dawki żywej szczepionki F4/F18 E. coli w wodzie pitnej chroniło prosięta narażone na zakażenie F4-ETEC i F18-ETEC w ciągu 7 dni od szczepienia (2).

Aktualne podejście i przyszłe wyzwania

Pomimo skuteczności antybiotyków w leczeniu PWD dążenie do ograniczenia stosowania kolistyny w hodowli świń jest zalecane na całym świecie. [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy