Choroby układu oddechowego cieląt to nawracający problem Jak skutecznie wdrożyć profilaktykę na fermie bydła mlecznego? Doświadczenia własne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Choroby układu oddechowego cieląt to nawracający problem Jak skutecznie wdrożyć profilaktykę na fermie bydła mlecznego? Doświadczenia własne

Czy możemy sobie poradzić z nawracającym problemem BRD i tym samym pomóc naszym hodowcom zmniejszyć koszty związane z upadkami cieląt na ich fermach? W artykule przedstawię praktyczne doświadczenia z wdrażania skutecznych programów walki z BRD na fermach bydła mlecznego.

Przyczyny występowania zapaleń płuc u cieląt na fermach, jak i u bydła mlecznego możemy podzielić na kilka grup.

Pierwsza z nich – niezależna od nas – to budowa anatomiczna układu oddechowego cielaka, która bardziej niż u innych zwierząt, predysponuje go do zapalenia płuc, które z kolei może być następstwem zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych. Płuca cieląt zbudowane są z wielu segmentów, między którymi nie ma połączeń. Jeżeli nastąpi zapalenie określonego płata, może dojść do ograniczenia wymiany gazowej, a tym samym do unieczynnienia fragmentu płuc.

Drugą, ale nie drugorzędną przyczyną, są złe warunki utrzymania i odpoju cieląt. Warto pochylić się nad tym tematem, ponieważ mamy na niego wpływ aż w 90%. Jak utrzymywać cielęta? Tematem spornym jest kwestia utrzymania cielaków w kojcach pojedynczych lub podwójnych, która według mnie nie zostanie nigdy rozwiązana. W swojej praktyce mam doświadczenie ze zwierzętami, które są odchowywane w parach oraz pojedynczo, i nie zauważam różnic w przyrostach oraz częstotliwości zapadania na choroby układu oddechowego. Podkreślam jednak, że wniosek ten jest tylko moim osobistym doświadczeniem, niepodpartym badaniami.

Wybór sposobu utrzymania cieląt zależy od indywidualnej sytuacji na fermie. Dodatkowo uważam, że [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy