Choroby świń wywoływane przez beztlenowce z rodzaju Clostridium
Mówiąc o problemach zdrowotnych świń wywołanych przez beztlenowce, najczęściej na myśli mamy laseczki z rodzaju Clostridium, które u tego gatunku mogą wywoływać różnorodne objawy – od łagodnych biegunek, przez ciężkie krwotoczne zapalenie jelit, aż do nagłych bezobjawowych padnięć. Zakażenia beztlenowcami nierzadko stanowią niedoceniany problem epizootyczny w produkcji trzody chlewnej, mimo że Clostridium perfringens opisano po raz pierwszy już w 1892 roku i od tego czasu drobnoustrój ten postrzegany jest jako ważny patogen wywołujący wiele schorzeń u ludzi i zwierząt.
Bakterie z rodzaju Clostridium można scharakteryzować jako duże laseczki o długości od 2 do 7-8 µm, powszechne są również długie nitkowate formy. Szerokość waha się od 0,4 do 1,2 µm. Generalnie C. perfringens barwi się Gram-dodatnio, jednak ze względu na utratę tej właściwości wraz z wiekiem bakterii, czasami w rozmazie można zobaczyć mieszaninę drobnoustrojów barwiących się Gram-dodatnio i Gram-ujemnie. Ponadto można zaobserwować przetrwalniki niewybarwiające się tradycyjnymi metodami i wyglądające jak puste miejsca występujące w komórkach wegetatywnych z obwódką o ciemniejszym zabarwieniu, o trochę większej szerokości niż komórki wegetatywne (1).
W przypadku świń do patogennych przedstawicieli rodzaju Clostridium zaliczamy Clostridium perfringens typ A oraz C, Clostridium difficile, Clostridium novyi, Clostridium tetani, Clostridium botulinum, Clostridium septicum i rzadziej Clostridium chauvoei (2). Jednak prawdziwe znacznie dla ekonomicznych aspektów produkcji świń mają tylko cztery pierwsze gatunki. Celem mniejszego artykuły jest przybliżenie skutków zakażeń właśnie tymi wybranymi beztlenowymi bakteriami u świń.
Zakaźne martwicowe zapalenie [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii