Zarządzanie parazytozami bydła. Dlaczego potrzebujemy zmiany?

Zarządzanie parazytozami bydła. Dlaczego potrzebujemy zmiany? Cz. I. Mniej znaczy więcej

O autorach:

Jozef Vercruysse – profesor parazytologii na Wydziale Weterynaryjnym Uniwersytetu w Gandawie.Opublikował ponad 1000 artykułów i doniesień. Od 40 lat przyczynia się do poszerzenia wiedzy naukowej na temat pasożytów przeżuwaczy. Jego badania walnie przyczyniły się do rozwoju diagnostyki nicieni żołądkowo-jelitowych oraz określenia skutecznych sposobów ich zwalczania.

Damien Achard – doktor nauk weterynaryjnych, specjalista chorób przeżuwaczy. Od 2016 roku pracuje w Ceva jako Globalny Manager Techniczny, głównym obszarem jego zainteresowań są parazytozy przeżuwaczy. Ma na swoim koncie wiele prac naukowych o farmakokinetyce i efektywności preparatów przeciwpasożytniczych.

Właściwe zajęcie się chorobami przeżuwaczy jest konieczne z oczywistych względów, związanych z dobrostanem tych zwierząt, ale także w celu zaspokojenia rosnącego światowego zapotrzebowania na białko. Biorąc pod uwagę znaczenie infekcji wywołanych przez nicienie przeżuwaczy i ich zgubny wpływ na wydajność produkcji, skuteczne zwalczanie tych pasożytów ma fundamentalne znaczenie (Charlier i in., 2014a; 2015).Kontrola zakażeń nicieniami przeżuwaczy w ostatnich dziesięcioleciach opiera się na profilaktycznym lub leczniczym stosowaniu chemioterapeutyków przeciwpasożytniczych. Obecnie mamy jednak do czynienia ze znacznym obniżeniem ich skuteczności.

Doniesienia o oporności nicieni żołądkowo-jelitowych na powszechnie stosowane substancje odrobaczające są coraz częstsze, zagraża to bezpośrednio zwłaszcza hodowli opartej na wypasie. W niedawno opublikowanym przeglądzie priorytetów badawczych (Charlier i in. 2017) kilka projektów dotyczyło zwalczania nicieni u przeżuwaczy i świń. Ich celem jest rozwój odpowiedniej strategii, jaką muszą obrać rządzący i przemysł farmaceutyczny w kontroli infekcji pasożytniczych u tych gatunków. Jednym z podstawowych wniosków jest konieczność rozwoju nowego podejścia do zwalczania tych inwazji. Szczególnie ważne wydaje się zrozumienie istoty selektywneg...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy