Zarządzanie mastitis – kluczowe wskaźniki w ocenie zdrowotności gruczołu mlekowego

Zarządzanie mastitis – kluczowe wskaźniki w ocenie zdrowotności gruczołu mlekowego

Ważnym elementem zarządzania stadem mlecznym jest monitoring występowania różnych schorzeń, z którymi borykają się zwierzęta. Gromadzenie informacji dotyczących stanów zapalnych wymienia nie powinno być wyjątkiem, zważywszy na fakt, że w przypadku mastitis szczegółowa analiza dostępnych danych może mieć kluczowe znaczenie w kontroli tej choroby w stadzie. Często dane dotyczące zdrowia gruczołu mlekowego krów sprowadzają się do gromadzenia informacji o liczbie komórek somatycznych (LKS) w mleku, które są dostarczane producentom mleka m.in. przez mleczarnie czy w raportach wynikowych.

Krowy chore zaczynają wydalać wraz z mlekiem leukocyty i inne komórki układu odpornościowego (1), czego efektem jest właśnie wzrost LKS, a ich podwyższona koncentracja świadczy o stanie zapalnym. Hodowcy jednak bardzo często nie analizują dokładnie zawartych tam informacji, a w rezultacie skala problemów na tle mastitis jest często niedoszacowana. Jeśli LKS mieści się w granicach do 400 tys./ml mleka, to mleko kwalifikuje się do konsumpcji i spełnia legislacyjne standardy. Ponadto sam wskaźnik związany z LKS ma również inne ograniczenia, dlatego istotnym elementem monitoringu skali problemu związanego z wystąpieniem mastitis w stadzie bydła jest rejestrowanie każdego przypadku i traktowanie go indywidualnie (3). Problemy te jasno sugerują, że konieczne jest także poszukiwanie nowych markerów stanu zapalnego wymienia. Najnowsze badania sugerują, że przydatne mogą być np. analizy genetyczne wykorzystujące różnice w mikroRNA i wskazujące na wysoką czułość badań (95-98%), szczególnie dla krów z LKS > 1 mln (7).

Należy podkreślić, że monitoring niestety nie jest rutynowo wykonywaną czynnością. Hodowcy bardzo często polegają wyłącznie na wynikach LKS zbiorczych próbek badanych w mleczarni, które dostarczane są 2 razy w miesiącu. O ile LKS jest bardzo dobrym wskaźnikiem subklinicznych stanów zapalnych spowodowanych, głównie przez bakterie tj. S. aureus, S. agalactiae czy S. dysga...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy