Zapalenie pęcherza moczowego (cystitis) u bydła dorosłego i cieląt

Zapalenie pęcherza moczowego (cystitis) u bydła dorosłego i cieląt

Choroby dróg moczowych bydła nie należą do tych problemów zdrowotnych, którym poświęca się tak dużą uwagę jak chorobom układu oddechowego czy też przewodu pokarmowego. Niemniej jednak stanowią one istotny problem w hodowli bydła, którego bagatelizowanie może skutkować poważnymi zaburzeniami zdrowotnymi u tego gatunku zwierząt, zwłaszcza jako następstwo zakażeń wstępujących (3). 

Zapalenie pęcherza moczowego (łac. cystitis) należy do jednych z najczęściej diagnozowanych chorób dróg moczowych bydła. Ważnym sygnałem dla hodowcy w przypadku podejrzenia tego schorzenia mogą być stosunkowo łatwe w ocenie zmiany makroskopowe moczu, zwłaszcza różnice w jego barwie i przejrzystości, będące zwykle skutkiem uszkodzenia struktury błony śluzowej tego narządu (3). Chorobie tej nierzadko towarzyszy także często- i skąpomocz, a także ulgowa postawa ciała jak odstawiony ogon, będąca wynikiem bólu powodowanego parciem na mocz, tzw. stranguria (1, 3).

Etiologia zapaleń pęcherza moczowego u bydła jest złożona. Choroba ta może być następstwem oddziaływania czynników zarówno zakaźnego, jak i niezakaźnego pochodzenia, natomiast do zakażeń w obrębie tego narządu dochodzić może zarówno wstępującą, jak i zstępującą drogą (3).

Badanie rektalne nie jest szczególnie przydatne w diagnostyce stanów zapalnych pęcherza moczowego i może ono mieć zastosowanie, prawie wyłącznie, w przypadkach przebiegających z wyraźną zmianą w strukturze tego narządu, takich jak przewlekłe przerostowe zapalenie pęcherza moczowego lub w stanach znacznego powiększenia jego objętości (3, 8). U samic w bardziej miarodajnej ocenie zmian błony śluzowej pęcherza moczowego przydatne może okazać się badanie cystoskopowe.

Pewnym i przede wszystkim prostym w diagnostyce zapaleń pęcherza moczowego badaniem jest ocena właściwości moczu. Przeznaczony do badania mocz powinien być świeży i pobrany najlepiej za pośrednictwem cewnika. W przebiegu zapaleń pęcherza moczowego u bydła już podczas badania makroskopoweg...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy