Wybuch IBR oraz jego kontrola w stadach otwartych bydła mięsnego. Studium przypadków - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wybuch IBR oraz jego kontrola w stadach otwartych bydła mięsnego. Studium przypadków

Zakaźne zapalenie nosa i tchawicy bydła (IBR) nieustannie zajmuje czołowe miejsce wśród chorób zakaźnych występujących u tego gatunku. Najbardziej namacalnym skutkiem tej choroby są ogromne straty ekonomiczne wynikające nie tylko z upadków zwierząt, lecz również ze spadku poboru paszy i w konsekwencji zmniejszenia dobowych przyrostów masy ciała u wszystkich ras mięsnych. IBR nie jest zarezerwowany tylko i wyłącznie jako poważny czynnik chorobowy w stadach mlecznych, ale także w mięsnych typu „open” i w niniejszej publikacji autorzy chcą to zaznaczyć.

Chorobę powoduje herpeswirus bydlęcy typu 1 (BHV-1), rozprzestrzenia się on głównie aerogennie. W stadach opasowych zaraźliwość wynosi 90%, a śmiertelność do 10% pogłowia. Na zakażenie wrażliwa jest każda grupa zwierząt. Najczęściej występującą klinicznie postacią tej choroby jest typ oddechowy i spojówkowy. Czynnikami ryzyka odpowiedzialnymi za wprowadzenie i rozprzestrzenianie się BHV-1 w stadach bydła są z pewnością wielkość stada i jego typ. Większe stada są częściej zakażone niż małe i w ich obrębie częściej dochodzi do szybkiego rozprzestrzeniania wirusa. BHV-1 łatwiej przetrwa w dużych stadach, w których liczba zwierząt wrażliwych na zakażenie jest większa niż w stadach małych. Kolejnym ważnym czynnikiem ryzyka jest zakup zwierząt. Bukaciarnie są bardziej narażone na zawleczenie wirusa niż hodowle mamek bydła mięsnego, które są w większości stadami zamkniętymi. Każda partia zwierząt kupowana z różnych stron Europy to nowe zagrożenie dla całego stada.

Przy intensyfikacji wzrostu pogłowia bydła i centralizacji zwierząt (gospodarstwa po 5-7 tys. sztuk bydła) pochodzących z różnych źródeł zakupu, zwłaszcza w przypadku stad mięsnych typu otwartego, dochodzi do załamania się odporności grupowej. Zwiększa się poziom stresu wynikający z przegęszczenia, przeganiania zwierząt, mający pośredni wpływ na rozwój chorób zakaźnych.

Opis przypadku 1

Opis fermy

Opisywany obiekt to ferma wielkotowarowa, w momen...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy