Stany zapalne macicy u krów

Stany zapalne macicy u krów

Diagnostyka

Prawidłowa i szybka diagnostyka stanów zapalnych macicy umożliwia szybkie wdrożenie leczenia prowadzącego do ustąpienia objawów i przywrócenia prawidłowych parametrów produkcyjnych. Skuteczne leczenie jest kluczowe dla dobrej prognozy dotyczącej dalszej płodności. Obecnie brakuje „złotych standardów” w diagnostyce tej grupy schorzeń, co utrudnia spójną ocenę objawów chorobowych. Z tej przyczyny konieczne jest przeprowadzenie badania klinicznego, które umożliwia ocenę obecności i nasilenia objawów ogólnych, a także występowanie zmian w narządzie. W tej ocenie bardzo pomocna jest ultrasonografia, która pozwala zobrazować zmiany w ścianie macicy oraz charakter jej zawartości, również przy zamkniętej szyjce. Diagnostyka poporodowego zapalenia macicy nie nastręcza problemów, ponieważ opiera się na stwierdzeniu występowania objawów ogólnych opisanych powyżej, a także na obecności cuchnącego wypływu z dróg rodnych.

Stwierdzenie występowania charakterystycznych objawów umożliwia także diagnostykę klinicznego endometritis. Sheldon i wsp. (16) zaproponowali podział, który umożliwia określenie nasilenia stanu zapalnego błony śluzowej macicy na podstawie charakteru wypływu z dróg rodnych poprzez przeprowadzenia badania per vaginam w celu pozyskania próbki wypływu i jej oceny. W tym celu wykorzystuje się skalę, w której liczba odpowiada nasileniu choroby:

0 – czysty i przezroczysty śluz,1 – śluz zawierający wtręty bądź pasma białej lub białawej treści o charakterze ropnym,2 – wypływ zawierający mniej niż 50% białej lub białawej treści o charakterze ropnym,3 – ponad 50% treści o charakterze ropnym, zazwyczaj barwy białawej lub żółtej, możliwa obecność krwi [ryc. 1, za: (15)].

Ryc. 1. Ocena stopnia zaawansowania endometritis na podstawie próbek śluzu według skali zaproponowanej przez Sheldona (16), za: Sheldon i wsp. (17); ryc. archiwum autorki

Ocenie podlegać może nie tylko wygląd treści, ale także jej zapach – im bardziej cuchnąca treść, tym ostr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2693 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.