Stany zapalne macicy u krów

Stany zapalne macicy u krów

Większość zapaleń macicy występuje w okresie poporodowym, co jest związane z rozwojem zakażenia układu rozrodczego. Poza tym okresem macica jest narządem, do którego dostęp patogenów jest ograniczony. Jednakże w trakcie porodu i po nim narząd ten jest narażony na kolonizację przez drobnoustroje, co wynika z rozwarcia dróg rodnych, a także występowania lochii poporodowych, które stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii. Szacuje się, że w ciągu 2 tygodni po porodzie 80-100% macic jest zanieczyszczonych bakteriami. Większość tych zakażeń jest eliminowana samoistnie. Fizjologicznie macica wraca do stanu sprzed ciąży w ciągu 6-8 tygodni (16), co kończy się inwolucją narządu. Wydalenie płodu i łożyska jest bodźcem stymulującym proces inwolucji. W tym czasie dochodzi do skurczenia narządu, a także do regeneracji endometrium, która przebiega wraz ze złuszczaniem brodawek. Jeżeli proces ten zostanie zaburzony, może dojść do rozwoju stanu zapalnego. Wśród czynników, które przyczyniają się do rozwoju stanu zapalnego macicy, należy wymienić:

ciężki poród,ciąże bliźniacze,brak higieny,zatrzymanie łożyska,niedobory mineralne,choroby ogólnoustrojowe (15).

Wspomniane wyżej czynniki sprzyjają namnażaniu się bakterii w drogach rodnych, co stanowi główną przyczynę rozwoju stanów zapalnych macicy.

Patogeneza

W warunkach fizjologicznych penetracja drobnoustrojów do światła macicy jest utrudniona. Narząd chronią bowiem wargi sromowe i pochwa, a także szyjka macicy, która pozostaje zamknięta przez większą część cyklu. Jednakże podczas porodu szyjka macicy otwiera się, a do macicy dostają się bakterie. W tym czasie dochodzi do wzmożonej aktywności neutrofili, która umożliwia usunięcie drobnoustrojów, a także ogranicza szanse rozwoju choroby. Udowodniono, że u krów, u których obserwowano największy napływ neutrofilów do macicy po porodzie, zakażenie bakteryjne było eliminowane szybciej oraz rzadziej występowały zapalenia macicy (4). Infekcje bakteryjne tego narządu powodują...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2686 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.