Poronienia i porody przedwczesne u krów mlecznych

Poronienia i porody przedwczesne u krów mlecznych

Poronienia zakaźne mogą być wywoływane przez szeroką gamę drobnoustrojów, takich jak bakterie, wirusy, a także przez mikroflorę grzybiczą i pierwotniaki. Wykazują one tropizm do błon płodowych i płodów, np.: pałeczki Brucella, Coxiella sp., Chlamydophila, Campylobacter. Do najczęściej występujących ronień na tle bakteryjnym zaliczamy chlamydiozę bydła (chlamydiofiloza) – chorobę wywołaną przez trzy gatunki należące do rodzaju Chlamydophila. Głównymi objawami zakażenia tymi drobnoustrojami są zmiany patologiczne w zakresie narządów rodnych, od zapalenia różnych jego części, po ronienia oraz rodzenie słabych cieląt, które giną w ciągu kilku dni po porodzie. Do poronienia dochodzi najczęściej w ostatnich trzech miesiącach ciąży, przy słabych objawach klinicznych lub ich całkowitym braku.

Bruceloza – typowymi objawami tej jednostki chorobowej są: ronienie w drugiej połowie ciąży, zatrzymanie łożyska oraz zapalenie gruczołu mlekowego. Jest chorobą zakaźną i zaraźliwą, o przewlekłym przebiegu, wywołaną przez pałeczki Brucella abortus. Obecnie teren Polski uznany jest za wolny od brucelozy, a jednostka ta zwalczana jest z urzędu.

Kampylobakterioza (choroba mętwikowa bydła) – drobnoustrój wywołujący to schorzenie to Campylobacter foetus subsp. veneralis, występujący wyłącznie w narządach płciowych bydła, łożysku i poronionych płodach. Do zakażenia dochodzi w trakcie krycia lub inseminacji oraz przy braku higieny sprzętu ginekologicznego i inseminacyjnego. Utrzymuje się w zakażonych drogach rodnych przez okres ok. 6 miesięcy, utrudniając skuteczne unasienienie. Objawem klinicznym tej jednostki chorobowej u krów są nieregularnie powtarzające się ruje, przeważnie w większych odstępach czasowych, sporadycznie mogą pojawić się również stan zapalny narządów rodnych i wyciek śluzowo-ropny. Do poronienia dochodzi między 4. a 7. miesiącem ciąży.

Salmonelloza – do ronienia dochodzi bez wcześniejszych objawów klinicznych po uaktywnieniu się utajonego zakażenia serowarem...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy