Podstawowe różnice w fizjologii rozrodu bydła mięsnego i mlecznego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Podstawowe różnice w fizjologii rozrodu bydła mięsnego i mlecznego

Hodowla bydła mięsnego jest bardzo ważną gałęzią gospodarki rolnej w Europie. W krajach takich jak Wielka Brytania, Francja i Hiszpania, gdzie traktowana jest jako element tradycji kulturowej, w ostatnich latach można zauważyć nieznaczny spadek pogłowia tych zwierząt. Jednak w państwach, które wcześniej nie były kojarzone z tego rodzaju produkcją zwierzęcą, do których według danych GUS można zaliczyć Polskę od 2009 roku, utrzymuje się trend rosnący liczby pogłowia bydła mięsnego.

Wynika to z możliwości wykorzystania naturalnych łąk i pastwisk mogących zaspokoić niższe w stosunku do bydła mlecznego wymagania żywieniowe ras mięsnych. Ponadto rosnące zainteresowanie konsumentów dobrej jakości wołowiną wpływa na utrzymywanie i rozwijanie branży. Ta świadomość konsumencka daje także przewagę lokalnym producentom, którzy znając wymagania ekologiczne i dotyczące dobrostanu zwierząt, są w stanie powiększać swoje stada. Należy jednak pamiętać, że w celu zachowania rentowności tej działalności konieczne jest uzyskanie i odchowanie zdrowego cielęcia od krowy w każdym roku, co związane jest z precyzyjnym i zaplanowanym sezonem rozrodczym.

Ekstensywny typ produkcji 

W celu zrozumienia różnic pomiędzy hodowlą bydła mięsnego a mlecznego należy przyjrzeć się na początku sposobowi prowadzenia hodowli tych zwierząt. W Polsce w przypadku stad bydła mięsnego dominuje ekstensywny typ utrzymania zwierząt z uwzględnieniem okresu pastwiskowego trwającego od wiosny do późnej jesieni. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne ekonomicznie, ale powodujące znaczne utrudnienie w dostępie do zwierząt. Dodatkowo, krowy mleczne mają codzienny kontakt z ludźmi w czasie doju. W przypadku bydła mięsnego ten kontakt jest mocno ograniczony, co silnie wpływa na stopień udomowienia i temperament tych zwierząt. Mocno rozwinięty instynkt macierzyński u bydła mięsnego także zwiększa jego agresję w stosunku do ludzi pracujących ze stadem (2, 18, 19). Wszystkie te czynniki bardzo utrudniają pr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy