Ostre poporodowe zapalenie macicy u krów

Ostre poporodowe zapalenie macicy u krów

Jedną z bardziej istotnych przyczyn zaburzeń płodności u bydła są występujące po porodzie infekcje bakteryjne macicy.

Ten zespół chorobowy ma różnorodny charakter i jest związany z występowaniem ciężkich porodów, zatrzymaniem łożyska oraz ostrymi i przewlekłymi stanami zapalnymi macicy. Schorzenia te posiadają wspólną przyczynę, którą są bakterie wnikające do jamy macicy w trakcie porodu lub bezpośrednio po nim. Infekcje te mają najczęściej charakter mieszany, co znaczy, że do macicy wnika równocześnie wiele rodzajów bakterii, przy czym z reguły odzwierciedlają one skład mikroorganizmów bytujących w bezpośrednim środowisku zwierząt. Są to najczęściej takie bakterie, jak: paciorkowce, gronkowce, E. coli, Pseudomonas, Fusobacterium, mikoplazmy i chlamydia.

Dlatego też stopień higieny w oborach i porodówkach ma istotne znaczenie dla częstotliwości występowania infekcji macicy w stadzie. Praktycznie nie jest możliwe uniknięcie wnikania bakterii do macicy po porodzie. Jednakże poprzez wysoki poziom higieny w oborze, a także prawidłową i wykonywaną zgodnie z jej zasadami pomoc porodową można w istotny sposób obniżyć niebezpieczeństwo infekcji. W warunkach wysokiej higienizacji środowiska do macicy wnika znacznie mniej bakterii, ponadto są to z reguły mikroorganizmy znacznie mniej chorobotwórcze. Przez to wymienione wyżej schorzenia mają łagodniejszy przebieg i są łatwiejsze do ewentualnego wyleczenia.

Bakteryjne infekcje macicy

Rozwój infekcji macicy zależy także w sposób istotny od poziomu sił obronnych tego narządu oraz całego organizmu. Przy ich fizjologicznym funkcjonowaniu wiele zwierząt jest w stanie zniwelować negatywne skutki oddziaływania bakterii (fagocytoza), przez co nie dochodzi u nich do powstawania stanów zapalnych o istotnym znaczeniu. Proces taki nazywany jest samowyleczeniem. Takim przebiegiem okresu poporodowego cechują się zwłaszcza zwierzęta zdrowe, natomiast krowy z zaburzeniami metabolicznymi lub żywione niedoborowo, zwłaszcza pod wz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy