Diagnostyka patogenów mastitis u krów mlecznych

Nowoczesne metody diagnostyki patogenów mastitis. Wpływ ujemnego bilansu energii na zdolności reprodukcyjne krów mlecznych w okresie okołoporodowym

Stężenie progesteronu jest również ważnym wyznacznikiem wznowienia pracy jajników, długości trwania okresu bezrujowego i wadliwości funkcjonowania jajników. Oczywiście musi to być połączone z badaniem palpacyjnym i badaniem USG układu rozrodczego. Z punktu widzenia diagnostycznego istotną rolę odgrywają takie hormony jak insulina i insulinopodobne czynniki wzrostu (IGF-1). IGF-1 stymuluje proliferację i różnicowanie komórek ziarnistych pęcherzyków jajnikowych. Wpływa również na zwiększenie wrażliwości pęcherzyków jajnikowych (małych i jamistych) na działanie gonadotropiny.

Niskie stężenie insuliny i IGF-1 powoduje, że pęcherzyki nie są w stanie syntetyzować odpowiedniej ilości estradiolu, nie rosną, nie dochodzi do wyrzutu hormonu luteinizującego (LH), czego następstwem jest owulacja. Stężenie IGF-1 w osoczu dodatnio koreluje z kondycją ciała zwierzęcia i sposobem jego odżywiania. Dieta jest głównym czynnikiem wpływającym na produkcję IGF-1 w wątrobie. Owulacja pierwszego dominującego pęcherzyka w okresie puerperium równa się wysokiemu stężeniu IGF-1 między 7. a 14. dniem po porodzie.

BCS (ang. Body Condition Scoring) to jeden z najważniejszy czynników prognostycznych informujących o wystąpieniu UBE po porodzie. Jest to szczególnie istotne, jeżeli obejmuje wyższy stopień BCS (powyżej 3,5), który prowadzi do przekondycjonowania krów, ich otłuszczenia, a w związku z tym do wystąpienia problemów w funkcjonowaniu jajników. W kontroli BCS należy zwracać uwagę na tkanki znajdujące się dookoła nasady ogona, guzy kulszowe i biodrowe, kręgosłup w odcinku lędźwiowym i wyeksponowanie żeber. Kondycja zwierzęcia zależy głównie od tkanki tłuszczowej, która stanowi rezerwuar energetyczny w czasie intensywnej produkcji mleka. UBE rozpoczyna się przed porodem, a pierwsze 3-4 tygodnie po porodzie to czas jego najwyższej korelacji z czasem wystąpienia pierwszej owulacji.

Przyjmuje się, że pierwsza owulacja występuje 10-25 dni przed osiągnięciem przez UBE najniższego pun...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy