Kontrola BVD i konsekwencje choroby w stadzie

Wyszukaj w serwisie

Kontrola BVD i konsekwencje choroby w stadzie

Czynnik predysponujący do BRD

Zespół oddechowy bydła (BRD) jest powodowany przez złożone infekcje wirusowe i bakteryjne, przy zaistnieniu stresogennych czynników związanych z zarządzaniem i warunkami środowiskowymi. Jest to jedna z najczęstszych chorób, która dotyka młode bydło zarówno ras mlecznych, jak i mięsnych w okresie przed- i poodsadzeniowym. Odsadzenie, nadmierne zagęszczenie, grupowanie zwierząt, czynności zootechniczne i transport często stanowią punkt zapalny wybuchu BRD.

Uważa się, że infekcja wirusowa poprzedza infekcję bakteryjną lub z nią współistnieje. Zakażenie BVDV jest czynnikiem predysponującym do BRD ze względu na jego potwierdzone działanie immunosupresyjne na komórki odporności wrodzonej i nabytej. Naturalne wybuchy BRD u młodego bydła opasowego uwydatniły synergizm pomiędzy BVDV oraz infekcjami bakteryjnymi. W kilku badaniach zidentyfikowano BVDV u cieląt dotkniętych chorobą i stwierdzono, że narażenie na kontakt ze zwierzętami trwale zakażonymi (PI) zwiększa zachorowalność i ryzyko zarażenia BRD (12). Inne wirusy są również powiązane z BRD, tj. bydlęcy syncytialny wirus oddechowy, bydlęcy herpeswirus typu I, bydlęcy wirus parainfluenzy typu 3 i bydlęcy koronawirus oddechowy.

Właściwe zarządzanie stadem na etapie cieląt ma kluczowe znaczenie dla zminimalizowania ryzyka BRD i wpływu innych patogenów oraz poprawy zdrowia i produktywności zwierząt przez całe życie. Odpowiedni odpój siarą, higiena i komfort otoczenia, efektywne czyszczenie i dezynfekcja sprzętu do karmienia cieląt, używanie oddzielnej odzieży i obuwia, przeznaczonych tylko do wizyt w cielętnikach, zapobiegają rozprzestrzenianiu się BVDV i innych patogenów lub je zmniejszają. Podczas odsadzania i grupowania cieląt [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy