Badanie sekcyjne w 10 krokach
Badanie sekcyjne jest procedurą wymagającą zarówno umiejętności technicznych, jak i wiedzy na temat anatomii, fizjologii i patologii. Dzięki autopsji możemy określić prawdopodobną przyczynę zgonu oraz uzyskać wiele informacji niedostępnych podczas badania klinicznego czy diagnostyki laboratoryjnej.
W przypadku zwierząt gospodarskich, u których choroby często mają charakter endemiczny, badanie to ma dodatkowe znaczenie. Nie tylko pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie przyczyny zgonu pojedynczego zwierzęcia, ale często umożliwia wprowadzenie działań prewencyjnych i skutecznego leczenia u pozostałych osobników.
Sekcja w celu diagnostyki chorób układu oddechowego
Jedną z najczęściej występujących zbiorowo chorób u bydła jest Zespół Oddechowy Bydła (BRD). Zwykle przybiera formę endemicznych wybuchów, dotykających młode zwierzęta i charakteryzujących się różnorodną zakaźnością i śmiertelnością. Problem dotyczy zarówno ferm prowadzących tucz, jak i gospodarstw o profilu mlecznym, powodując duże straty ekonomiczne. Choroba z reguły ma charakter zakaźny, jednak jej pojawienie się może być związane z czynnikami środowiskowymi lub błędami w zarządzaniu.
Badanie sekcyjne ukierunkowane na układ oddechowy jest najczęściej wykonywane w dwóch przypadkach:
- W sytuacji gdy objawy kliniczne ewidentnie wskazują na chorobę układu oddechowego jako na przyczynę zgonu. Wtedy głównym celem badania sekcyjnego nie jest określenie bezpośredniej przyczyny zgonu, a wykrycie, jaki patogen może być odpowiedzialny za wybuch choroby.
- Kiedy mamy do czynienia ze śmiercią zwierzęcia bez wyraźnych objawów klinicznych ze strony układu oddechowego, jednak czynniki predysponujące wskazują na [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii