Biopsja macicy w rozpoznawaniu przyczyn niepłodności krów mlecznych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Biopsja macicy w rozpoznawaniu przyczyn niepłodności krów mlecznych

Wprowadzenie

Biopsja błony śluzowej macicy, zarówno u kobiet, jak i u klaczy, jest od dziesięcioleci jedną z podstawowych metod rozpoznawania stanu zdrowia tego narządu. Wynika to z faktu, że szereg chorób macicy ma przebieg przewlekły z narastającym stopniem uszkodzenia narządu, a równocześnie brak jest wyraźnych objawów klinicznych choroby. Obraz struktury mikroskopowej wycinka błony śluzowej pozwala stwierdzić, jaki jest stan zdrowia narządu, a niekiedy określić także charakter procesu chorobowego. To stawia tę metodę jako niezbędną w wykonaniu prawidłowego rozpoznania choroby.

Biopsja macicy krowy, o której zaletach wspomniano w poprzedniej publikacji (1), w przeciwieństwie do tej wykonywanej u klaczy, nie jest powszechnie stosowaną metodą w rozpoznawaniu chorób macicy. Wynikać to może z faktu, że klacz żyje dłużej i jest leczona indywidualnie, natomiast krowy mleczne, bo ten typ użytkowania jest przedmiotem niniejszej publikacji, stanowią zwierzęta stadne, krócej użytkowane i o znacznie mniejszych możliwościach wczesnego rozpoznawania występowania zaburzeń chorobowych.

Wieloletnie badania chorób macicy krów mlecznych pozwoliły na stwierdzenie obecności różnego typu zmian chorobowych, niekiedy całkiem nieznanych w patologii tego narządu, które można rozpoznać w materiale uzyskanym metodą biopsji. W związku z tym celem niniejszej publikacji jest przedstawienie wyników badań bioptatów macicy krów mlecznych, których wiarygodność równocześnie potwierdzono oceną obrazu struktury komórkowej wycinka całej ściany macicy.

Materiał i metody

Badanie wykonano na 37 krowach mlecznych w różnym wieku, eliminowanych z hodowli i przesłanych do uboju w rzeźni. Przed ubojem pobierano wycinek błony śluzowej macicy za pomocą kateteru urologicznego produkcji firmy Olympus, numer katalogowy A2882. Po uboju pobierano wycinek rogu macicy w połowie jego długości. Wycinki tkanek utrwalano w 10-proc. buforowanej formalinie, zatapiano w parafinie i barwiono metodą rutyn...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy