Afrykański pomór świń (ASF) – aktualna sytuacja epidemiologiczna oraz dotychczasowe przykłady jego efektywnego zwalczania
ASF w Polsce
Mija pięć lat od stwierdzenia pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Pierwotne prognozy dotyczące szerzenia się tej choroby w Polsce okazały się nieprawdziwe ze względu na próby porównania ASF do klasycznego pomoru świń (CSF). Jak się okazało, te dwie choroby mają znacząco różny przebieg, a doświadczenie związane ze zwalczaniem CSF jest pomocne w walce z ASF jedynie w stopniu ograniczonym.
Tylko w 2019 roku (stan na 24 lipca 2019 roku) stwierdzono w naszym kraju 1383 przypadków ASF u dzików i 25 ognisk tej choroby u świń. W państwach nadbałtyckich (Litwa, Łotwa Estonia) dynamika szerzenia się ASF w latach 2014-2016 była znacząco wyższa, w porównaniu do sytuacji w kraju, jednakże porównując jej przebieg w Polsce w latach 2017-2019, należy stwierdzić, że obecnie przebieg epidemii ASF w Polsce był wyraźnie bardziej gwałtowny niż w Estonii, na Litwie czy Łotwie (1, 2). Osobnym przykładem jest aktualna sytuacja epizootyczna w Rumunii, gdzie w latach 2018-2019 stwierdzono ponad 1600 ognisk u świń.
Doświadczenia zdobyte podczas 5 lat epizoocji ASF w Polsce i krajach Europy Wschodniej oraz wystąpienie nowych przypadków ASF u dzików na obszarze wolnym od tej choroby, oddalonym o kilkaset do ponad tysiąca kilometrów od najbliższych regionów występowania ASF, wskazują również na ważną rolę działalności człowieka w możliwość zawleczenia tego zarazka na dalsze odległości.
ASF w Republice Czech
[...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii