Sztuczna inteligencja w weterynarii
Wpływ Internetu na rozwój SI
Jednym z kluczowych momentów dla rozwoju dziedziny SI było pojawienie się Internetu i związany z nim skokowy przyrost danych.
Szczególnie rozwój tzw. Internetu 2.0 na początku lat dwutysięcznych stał się jednym z kół zamachowych gwałtownego rozwoju uczenia maszynowego. Z jednej strony możliwości obliczeniowe komputerów stały się wystarczające do tego, aby wcześniejsze pomysły ze sfery czysto koncepcyjnej przekształcić w konkretne rozwiązania, a z drugiej strony ilość danych pozostawianych w różnych sieciach społecznościowych umożliwiała trening modeli w niespotykanej dotąd skali.
Firmy z Doliny Krzemowej, takie jak Facebook, Microsoft czy Google, zaczęły inwestować miliony dolarów we własne rozwiązania z zakresu SI, a w szczególności w uczenie maszynowe. Pierwszymi algorytmami wywodzącymi się z dziedziny SI i zastosowanymi na masową skalę stały się silniki rekomendacyjne. Są to, obecnie w zasadzie spotykane w każdym serwisie, algorytmy rekomendujące następny produkt, nowego znajomego czy reklamę, w którą ich zdaniem powinniśmy kliknąć. Zyski z nimi związane sprawiły, że laboratoria uczenia maszynowego zostały zasilone jeszcze większym strumieniem pieniędzy.
SI w medycynie
Bardzo szybko zdano sobie sprawę, że kolejną dziedziną związaną z dużą ilością danych jest medycyna – historia leczenia, wyniki badań laboratoryjnych, dokumentacja medyczna, wreszcie wyniki badań obrazowych stanowią w rzeczywistości źródło potencjalnych danych, których możemy użyć do treningu modelu wspierającego lekarzy w ich pracy. W okolicach roku [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii