Fobie dźwiękowe u psów – etiologia i możliwości terapeutyczne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Fobie dźwiękowe u psów – etiologia i możliwości terapeutyczne

Co roku miliony psów na całym świecie cierpią z powodu hucznych obchodów Nowego Roku. Wiele psów boi się głośnych dźwięków, takich jak wybuchy petard czy grzmoty.

Zmiany w środowisku zwierzęcia oraz użycie technik modyfikacji behawioralnej wsparte w razie potrzeby podaniem leków mogą pomóc złagodzić ten strach. W żadnym wypadku nie należy lekceważyć psich lęków, ponieważ mogą się one przerodzić w fobie, które w przyszłości utrudnią im i ich opiekunom normalne życie.Trudno nam wyobrazić sobie, jak duży dyskomfort sprawiają psom dźwięki burzy, fajerwerków czy strzałów z broni, ponieważ w ramach optymalnego dla nich zakresu częstotliwości ich słuch jest około cztery razy bardziej czuły niż nasz. Nie powinien natomiast dziwić fakt, że powszechnie zgłaszanym problemem behawioralnym u psów jest fobia dźwiękowa.

Fobia jest definiowana jako utrzymująca się nadmierna i nieadaptacyjna odpowiedź lękowa na określone bodźce i sytuacje. Do rozwoju fobii predysponowane są zwierzęta ogólnie lękliwe, a uogólniona lękliwość może być uwarunkowana genetycznie. Na rolę czynnika genetycznego u podłoża fobii dźwiękowych może wskazywać także skłonność rasowa. Do najczęściej wymienianych ras o dużej podatności na rozwój tego typu zaburzeń należą owczarki niemieckie i border collie. Warto pamiętać, że potomstwo rodziców z uwarunkowaną genetycznie fobią dźwiękową również ją odziedziczy.

Uogólniona lękliwość może być także nabyta w tzw. okresie socjalizacji. Szczenię, które nie zostanie poddane, samoistnie lub planowo, procesowi socjalizacji i habituacji, jest gorzej przystosowane do radzenia sobie w środowisku człowieka. Braki w habituacji (uczenie się ignorowania nieistotnych bodźców środowiska) mogą być przyczyną natychmiastowej reakcji ucieczki w odpowiedzi na hałas. Stąd tak ważne jest, aby w ciągu pierwszych 16 tygodni życia szczenię miało kontakt, najlepiej pozytywny, z różnymi dźwiękami.

Do rozwoju fobii predysponuje niesprawna kora przedczołowa, uszkodzona np. na skute...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy