Nowoczesne Centrum Inżynierii Genetycznej już otwarte! - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nowoczesne Centrum Inżynierii Genetycznej już otwarte!

Od 27 listopada 2018 r. na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu działa nowoczesne Centrum Inżynierii Genetycznej. Miejsce wyposażone w unikalną infrastrukturę powstało, aby pracownicy, studenci i doktoranci wrocławskiej uczelni mogli poszerzać swoją wiedzę w zakresie badań biomedycznych.

WWP_1-2_2019_LOGO UNIWERSYTET PRZYRODNICZY WE WROCŁAWIU_1
Centrum Inżynierii Genetycznej funkcjonuje w ramach Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Wyposażenie Centrum pozwala na hodowlę i prowadzenie badań biomedycznych – podstawowych i przedklinicznych – in vivo na modelach małych zwierząt. Dochodzi do tego w środowisku wolnym od specyficznych patogenów i w rygorze dobrej praktyki laboratoryjnej (GLP). Nowoczesne Centrum Inżynierii Genetycznej w tym zakresie szersze możliwości.

Ze względu na negatywny stosunek społeczny do badań na zwierzętach działalność Centrum Inżynierii Genetycznej jest poddana restrykcyjnym rygorom. Wiążą się one z jakością, zgodnością z regulacjami prawnymi Unii Europejskiej oraz dobrą praktyką laboratoryjną. W zakresie ciągłej troski o wdrażanie zasad 3R: zastąpienia, ograniczenia i udoskonalenia.

– Przed otwarciem centrum dużo czasu i środków poświeciliśmy na szkolenie naszych pracowników w najlepszym laboratorium referencyjnym w USA – Jackson Laboratory. Co roku prowadzi ono praktyczne kursy z wykonywania, często bardzo skomplikowanych zabiegów chirurgicznych.

Chodzi o to, żeby wszystkie badania in vivo wykonywać wedle najlepszych wzorców, bez zadawania zwierzętom niepotrzebnego bólu i stresu –– tłumaczy prof. Arkadiusz Miążek, dyrektor Centrum Inżynierii Genetycznej.

Koszt inwestycji wynosił blisko 5,5 mln zł. Budowa Centrum Inżynierii Genetycznej dofinansowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy