Jakie zagrożenia może nieść dieta oparta na surowym mięsie? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jakie zagrożenia może nieść dieta oparta na surowym mięsie?

surowym mięsie
fot. istock
W ciągu ostatnich lat wzrosła popularność diet opartych na surowym mięsie. Ich zwolennicy uważają, że mają one bezpieczny i dobry wpływ na samopoczucie zwierząt, ignorując tym samym zagrożenie, które niesie za sobą zanieczyszczone surowe mięso.

American Animal Hospital Association, American Veterinary Medical Association oraz Canadian Veterinary Medical Association wydały oświadczenie, w którym odradzają wykorzystanie surowego mięsa w diecie psów i kotów. Powodem tego mogą być badania, które wykazały znaczące obawy związane z niewłaściwym bilansem wartości odżywczej diety zwierząt, którego konsekwencją jest właśnie stosowanie diety opartej na tym składniku (RMBD).

W badaniu przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku stwierdzono, że karmy RMBD, które były poddane testom, wykazywały wiele problemów z bilansem odżywczym. Te problemy dotyczyły stosunku wapnia do fosforu na poziomie 0,20, zawartości witamin A i E poniżej minimalnych wykrywalnych wartości oraz stężenie witaminy D, które prawie dwukrotnie przekraczało maksymalne normy ustalone przez AAFCO.

Opis przypadku ujawnił, że u rosnącego psa, który był karmiony dietą RMBD, wystąpiły problemy z krzywicą typu I, związaną z niedoborem witaminy D, oraz wtórną nadczynnością przytarczyc.

W niedawno przeprowadzonym badaniu w Europie, naukowcy ocenili zawartość 12 składników odżywczych, takich jak wapń, fosfor i witamina A, w 95 domowych dietach RMBD podawanych psom, zgodnie z informacjami dostarczonymi przez właścicieli zwierząt. Badanie wykazało, że w przypadku 60% diet stwierdzono istotne zaburzenia w równowadze żywieniowej.

Ponadto, surowe mięso często zawiera mikroorganizmy, takie jak E. coli, Salmonella spp, Clostridium spp, Campylobacter spp, Listeria spp oraz pasożyty, takie jak T. gondii.

Badania dowiodły również, że psy, które spożywają dietę opartą na surowym mięsie są narażone na ryzyko wydalania Salmonelli w kale. Bakteria ta występowała w 21% z 166 próbek komercyjnych diet RMBD, przy czym 18 serotypów Salmonelli izolowanych z tych próbek, okazało się odpornych na 12 z 16 testowanych środków przeciwdrobnoustrojowych.

Niewątpliwie, aby móc ocenić długoterminowe skutki zdrowotne stosowania diety RMBD u psów i kotów, potrzebne są dodatkowe badania. Jeśli niedobory żywieniowe nie zostaną w porę odkryte, mogą one prowadzić do długotrwałych powikłań. Zwierzęta poddane tej diecie powinny corocznie odbywać komplet badań przesiewowych, obejmujących analizę biochemiczną surowicy, analizę hematologiczną oraz analizę moczu.

Źródło: Is feeding a raw meat-based diet worth the health risks?

Czytaj także: Przedstawiamy naszą nową książkę „Praktycznie o nefrologii – choroby układu moczowego”

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy