ISFM/AAFP wydają nowe wytyczne weterynaryjne przyjazne kotom – „Cat Friendly”
Specjaliści weterynarii na całym świecie będą mieli teraz dostęp do dwóch nowych zestawów wytycznych na temat bycia „Cat Friendly”, które promują pozytywne, pełne szacunku interakcje z ich kocimi pacjentami i zmniejszają stres związany ze środowiskiem weterynaryjnym.
Opublikowane wspólnie przez International Society of Feline Medicine (ISFM) i American Association of Feline Practitioners (AAFP), „2022 AAFP/ISFM Cat Friendly Veterinary Interaction Guidelines: Approach and Handling Techniques” oraz „2022 ISFM/AAFP Cat Friendly Veterinary Environment Guidelines” obejmują wszystkie aspekty doświadczenia weterynaryjnego kota, w tym podróż do gabinetu i interakcje z członkami zespołu weterynaryjnego, a także środowisko kliniczne.
Zatwierdzone do tej pory przez 27 wiodących międzynarodowych organizacji weterynaryjnych i zajmujących się dobrostanem kotów, nowe Wytyczne zawierają wiele informacji i praktycznych wskazówek. Do najważniejszych obszarów, które zostały uwzględnione w wytycznych, należą:
- Wdrażanie interakcji przyjaznych kotom i minimalizacja ich przenoszenia, co pozwoli kotu mieć poczucie kontroli i wyboru (i szkolenie każdego członka zespołu, jak to robić).
- Edukacja opiekunów kotów na temat sposobów ograniczania stresu podczas podróży do gabinetu weterynaryjnego (w tym szkolenie z obsługi transportera). Kumulacja stresu może wpłynąć na całe doświadczenie weterynaryjne, więc rozpoczęcie pozytywnych doświadczeń w domu jest kluczowe.
- Stworzenie warunków uwzględniających naturalne zachowania kota i zmiana podejścia do każdego kota indywidualnie.
- Stworzenie warunków i wdrożenie sposobów redukcji lęku i strachu oraz promowanie pozytywnych emocji i zachowań, które koty uznają za komfortowe.
- Zapewnienie zrozumienia przez cały zespół weterynaryjny zachowań specyficznych dla danego gatunku i różnic indywidualnych (oraz tego, jak wpływa to na całą wizytę/doświadczenie weterynaryjne).
- Zrozumienie, jak rozpoznać stan emocjonalny kota i wynikającą z niego reakcję behawioralną (oraz co robić w każdej sytuacji).
Autorami Wytycznych są eksperci w dziedzinie medycyny i zachowań kotów, którzy dokonali obszernego przeglądu literatury, a także wykorzystali cenne doświadczenia zdobyte w ciągu 10 lat realizacji przełomowych programów ISFM Cat Friendly Clinic (catfriendlyclinic.org) i AAFP Cat Friendly Practice (catvets.com/cfp). Programy te wywarły znaczący wpływ na dobrostan kotów, zmieniając sposób traktowania i interakcji z nimi przez lekarzy weterynarii na całym świecie. Kluczowe korzyści płynące z tych programów obejmują zmniejszenie stresu u kocich pacjentów, skrócenie czasu rekonwalescencji kotów, zmniejszenie ryzyka błędnych wyników badań klinicznych i testów, zmniejszenie liczby urazów, większe zadowolenie opiekunów oraz poprawę interakcji z kotami podczas kolejnych wizyt.
ISFM i AAFP mają nadzieję, że wszyscy lekarze weterynarii pracujący z kotami przyjmą nowe Wytyczne Przyjazne Kotom. Wytyczne te stanowią złoty standard w zakresie interakcji z kotami i tworzenia środowiska przyjaznego kotom. Specjaliści weterynarii są zachęcani do rozpoczęcia od wprowadzenia niewielkich zmian i kontynuowania wprowadzania kolejnych zaleceń w miarę upływu czasu. Wytyczne, których lektura jest bezpłatna, zostały opublikowane w specjalnym wydaniu Journal of Feline Medicine and Surgery (JFMS) i zawierają zestaw dodatkowych materiałów na stronie bit.ly/JFMSCatFriendly.
Źródło: ISFM/AAFP release two new Cat Friendly Veterinary Guidelines
Czytaj także: Dlaczego HR-owi opłaca się dbać o psy i koty pracowników, czyli jak zwierzęta wpływają na employer branding?
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2843 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 23 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Mykotoksyny – ukryty wróg w hodowli bydła mlecznego
W ostatnich dekadach hodowla bydła mlecznego przeszła znaczącą transformację. Dzięki zaawansowanej selekcji genetycznej i udoskonalonym praktykom żywieniowym wydajność mleczna krów imponująco wzrosła. Jednak ten postęp nie jest pozbawiony wyzwań, wysokowydajne krowy okazały się bardziej podatne na różnorodne schorzenia metaboliczne i reprodukcyjne. W tym kontekście mykotoksyny zyskały na znaczeniu jako istotny, choć wciąż nie w pełni […]
Kulawizna u bydła mlecznego (choroba Mortellaro). Skuteczne zwalczanie zapalenia skóry palca dzięki naturalnemu rozwiązaniu
Biodevas Laboratoires opracowała PIETIX – rozwiązanie w 100% naturalne, mające na celu zwalczenie zapalenia skóry palca u bydła mlecznego.
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Streszczenie Odsadzanie to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu prosiąt, który powoduje u nich ogromny stres i towarzyszy mu uszkodzenie morfologii oraz przepuszczalności jelit, a także wpływa na skład mikrobiomu. Ponadto po odsadzeniu następuje zmiana żywienia prosiąt. Różne rodzaje składników odżywczych, tj. włókno, węglowodany i białko, są fermentowane w jelicie przez różne mikroorganizmy. Zmiany w […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Streszczenie Stan jamy ustnej u koni geriatrycznych często stanowi ogromne wyzwanie dla lekarzy weterynarii. Problemy z zębami w tej grupie wiekowej często wiążą się z dużą bolesnością, dlatego najważniejszym zadaniem lekarzy weterynarii jest umiejętność rozpoznania i postępowania terapeutycznego. Abstract Oral cavity condition in geriatric horses frequently presents a great challenge for veterinarians. As dental issues […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
W trakcie praktyki świadczonej w terenie wskazane jest zabezpieczenie lekarza weterynarii na nieprzewidziane sytuacje, w tym związane z zagrożeniem życia i zdrowia zwierząt. Pomocne w tej kwestii będzie prowadzenie odpowiedniej dokumentacji, odbieranie zgód od właścicieli zwierząt na przeprowadzenie zabiegów, operacji czy innych czynności. W artykule przedstawiam, jakie inne zabezpieczenia stosować na wypadek stanów zagrożenia życia […]
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Po raz kolejny odbył się Światowy Kongres Bujatryczny. Tym razem jego 32. edycja miała miejsce w tropikalnym Cancun w Meksyku. Ta cykliczna impreza miała swoją premierę w 1960 roku w Hanowerze i co 2 lata (z jedynym wyjątkiem podczas trwania pandemii COVID-19) gromadzi w jednym miejscu bujatrów z całego świata. Podczas tegorocznej edycji do miasta […]