ISFM/AAFP wydają nowe wytyczne weterynaryjne przyjazne kotom – "Cat Friendly" - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

ISFM/AAFP wydają nowe wytyczne weterynaryjne przyjazne kotom – „Cat Friendly”

cat friendly
fot. istock

Specjaliści weterynarii na całym świecie będą mieli teraz dostęp do dwóch nowych zestawów wytycznych na temat bycia „Cat Friendly”, które promują pozytywne, pełne szacunku interakcje z ich kocimi pacjentami i zmniejszają stres związany ze środowiskiem weterynaryjnym.


Opublikowane wspólnie przez International Society of Feline Medicine (ISFM) i American Association of Feline Practitioners (AAFP), „2022 AAFP/ISFM Cat Friendly Veterinary Interaction Guidelines: Approach and Handling Techniques” oraz „2022 ISFM/AAFP Cat Friendly Veterinary Environment Guidelines” obejmują wszystkie aspekty doświadczenia weterynaryjnego kota, w tym podróż do gabinetu i interakcje z członkami zespołu weterynaryjnego, a także środowisko kliniczne.

Zatwierdzone do tej pory przez 27 wiodących międzynarodowych organizacji weterynaryjnych i zajmujących się dobrostanem kotów, nowe Wytyczne zawierają wiele informacji i praktycznych wskazówek. Do najważniejszych obszarów, które zostały uwzględnione w wytycznych, należą:
  • Wdrażanie interakcji przyjaznych kotom i minimalizacja ich przenoszenia, co pozwoli kotu mieć poczucie kontroli i wyboru (i szkolenie każdego członka zespołu, jak to robić).
  • Edukacja opiekunów kotów na temat sposobów ograniczania stresu podczas podróży do gabinetu weterynaryjnego (w tym szkolenie z obsługi transportera). Kumulacja stresu może wpłynąć na całe doświadczenie weterynaryjne, więc rozpoczęcie pozytywnych doświadczeń w domu jest kluczowe.
  • Stworzenie warunków uwzględniających naturalne zachowania kota i zmiana podejścia do każdego kota indywidualnie.
  • Stworzenie warunków i wdrożenie sposobów redukcji lęku i strachu oraz promowanie pozytywnych emocji i zachowań, które koty uznają za komfortowe.
  • Zapewnienie zrozumienia przez cały zespół weterynaryjny zachowań specyficznych dla danego gatunku i różnic indywidualnych (oraz tego, jak wpływa to na całą wizytę/doświadczenie weterynaryjne).
  • Zrozumienie, jak rozpoznać stan emocjonalny kota i wynikającą z niego reakcję behawioralną (oraz co robić w każdej sytuacji).

Autorami Wytycznych są eksperci w dziedzinie medycyny i zachowań kotów, którzy dokonali obszernego przeglądu literatury, a także wykorzystali cenne doświadczenia zdobyte w ciągu 10 lat realizacji przełomowych programów ISFM Cat Friendly Clinic (catfriendlyclinic.org) i AAFP Cat Friendly Practice (catvets.com/cfp). Programy te wywarły znaczący wpływ na dobrostan kotów, zmieniając sposób traktowania i interakcji z nimi przez lekarzy weterynarii na całym świecie. Kluczowe korzyści płynące z tych programów obejmują zmniejszenie stresu u kocich pacjentów, skrócenie czasu rekonwalescencji kotów, zmniejszenie ryzyka błędnych wyników badań klinicznych i testów, zmniejszenie liczby urazów, większe zadowolenie opiekunów oraz poprawę interakcji z kotami podczas kolejnych wizyt.

ISFM i AAFP mają nadzieję, że wszyscy lekarze weterynarii pracujący z kotami przyjmą nowe Wytyczne Przyjazne Kotom. Wytyczne te stanowią złoty standard w zakresie interakcji z kotami i tworzenia środowiska przyjaznego kotom. Specjaliści weterynarii są zachęcani do rozpoczęcia od wprowadzenia niewielkich zmian i kontynuowania wprowadzania kolejnych zaleceń w miarę upływu czasu. Wytyczne, których lektura jest bezpłatna, zostały opublikowane w specjalnym wydaniu Journal of Feline Medicine and Surgery (JFMS) i zawierają zestaw dodatkowych materiałów na stronie bit.ly/JFMSCatFriendly.

Źródło: ISFM/AAFP release two new Cat Friendly Veterinary Guidelines

Czytaj także: Dlaczego HR-owi opłaca się dbać o psy i koty pracowników, czyli jak zwierzęta wpływają na employer branding?

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy