AVMA wprowadza nowe wytyczne dotyczące eutanazji zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

AVMA wprowadza nowe wytyczne dotyczące eutanazji zwierząt

Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii (AVMA) wydało zaktualizowaną wersję swoich wytycznych dotyczących eutanazji zwierząt. Dyrektywy, uznane na całym świecie za najlepsze w zakresie eutanazji humanitarnej, zostały opublikowane po raz pierwszy w 1963 roku, a ostatnio zaktualizowane w 2013 roku.

Opracowany przez wielu lekarzy weterynarii-ekspertów i sformułowany przez członków AVMA, 121-stronicowy dokument oferuje „oparte na nauce praktycznie wytyczne dotyczące łagodzenia cierpienia i bólu zwierząt przeznaczonych do eutanazji”.

Wytyczne te mają na celu wspieranie lekarzy weterynarii w różnych środowiskach przy podejmowaniu decyzji dotyczących zwierząt wymagających eutanazji.

Zalecenia w szczególności dotyczą eutanazji: zwierząt towarzyszących, zwierząt hodowlanych, zwierząt gospodarskich, koniowatych, ptaków, ryb i bezkręgowców wodnych oraz zwierząt z hodowli ekologicznej i wolno żyjących zwierząt nieudomowionych. Zawarte są w niej informacje na temat „fizjologicznych i behawioralnych reakcji zwierząt na eutanazję, wpływu eutanazji na osoby ją wykonujące i obserwujące oraz wykonalności i skutków różnych sposobów eutanazji”.

Aktualizacje obejmują następujące elementy: metody, techniki i środki stosowane w eutanazji, dołączono do nich również szczegółowe opisy, aby pomóc lekarzom weterynarii w przeprowadzeniu ich fachowej oceny. Rozszerzono lub dodano sekcje dotyczące poszczególnych gatunków, aby uwzględnić więcej wytycznych dla gatunków lądowych i wodnych trzymanych w różnych celach i w różnych warunkach. W miarę możliwości wykorzystano odpowiednie schematy blokowe, ilustracje, tabele i załączniki w celu wyjaśnienia zaleceń.

Instrukcje te są częścią serii wytycznych AVMA dotyczących polityki w zakresie humanitarnej eutanazji, która zawiera również wytyczne dotyczące odpowiedniego uboju i depopulacji zwierząt.

Źródło: AVMA releases new pet euthanasia guidelines

Czytaj także: 6 sposobów działania UE na rzecz ochrony zdrowia zwierząt

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy