Każdy nieleczony ząb przyczynia się do cierpienia zwierzęcia

Lek. wet. Katarzyna Ferenz – studia weterynaryjne ukończyła w 2008 roku na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Już podczas nauki zdobywała doświadczenie w czołowych ośrodkach w kraju i za granicą – praktykowała m.in. w szpitalu dr. Golonki w Gliwicach, a także w Dubaju i Irlandii. Od 2011 r. rozwija własną praktykę weterynaryjną. Specjalizację z chorób koni ukończyła w 2014 r. na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Ortopedia fascynowała ją od zawsze – od 2015 r. pasję tę poszerzyła o stomatologię weterynaryjną. Aktywnie poszerza swoją wiedzę, uczestnicząc w międzynarodowych szkoleniach i konferencjach. W 2017 r. rozpoczęła pracę w Austrii, gdzie 7 dni w miesiącu poświęca wyłącznie stomatologii. Ogromna liczba pacjentów pozwoliła na zdobycie doświadczenia i wszechstronną wiedzę w zakresie leczenia schorzeń stomatologicznych u koni. W życiu prywatnym jest miłośniczką jazdy konnej, książek, crossfitu i dobrego kina.
W artykule wspomina Pani Doktor o tym, że konie często nie wykazują żadnych objawów w związku ze złamaniem zębów. Jakie mogą być tego przyczyny? Czy to utrudnia diagnostykę?
Konie bardzo dobrze ukrywają ból. Ma to związek z ich behawiorem w naturalnych warunkach, w których osobniki słabsze są łatwiejszym łupem dla drapieżników. Utrudnia to wychwycenie objawów przez właściciela. Dlatego właśnie tak bardzo ważne jest, aby dokładne badanie stomatologiczne było przeprowadzone u każdego [...]
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii