Żywienie zwierząt na różnych etapach ich życia

Żywienie zwierząt na różnych etapach ich życia – od szczenięcia/kocięcia do seniora

Dostarczanie zwierzęciu odpowiedniej ilości składników pokarmowych jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Zapotrzebowanie zwierzęcia na poszczególne składniki pokarmowe różni się w zależności od wieku i gatunku. W opracowaniu zostały przedstawione najważniejsze zasady dotyczące żywienia kotów i psów w zależności od etapu życia.

Żywienie szczeniąt i kociąt przed odsadzeniem

Przez pierwsze 2 tygodnie życia kocięcia lub szczenięcia jego jedynym pokarmem jest mleko matki. Do 48-72 godzin po porodzie ma ono postać siary, która zawiera więcej suchej masy niż typowe mleko. Pokarm ten dostarcza noworodkowi nie tylko wody, białka, tłuszczu i cukrów prostych, ale także przeciwciał i lipazy wspomagającej trawienie tłuszczów. Pobranie przez zwierzę siary w ciągu pierwszych 3-6 godzin życia jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju jego układu immunologicznego i mikroflory jelitowej.

Karmione przez kotkę lub sukę noworodki należy regularnie ważyć, by kontrolować przyrost masy ciała – szczenię powinno przybierać na wadze minimum 10% swojej masy ciała dziennie, kocię około 10-15 g na dobę (1). W przypadku dużego miotu, niewystarczającej ilości pokarmu lub osierocenia konieczne może okazać się dokarmianie noworodków preparatami mlekozastępczymi. W tym celu można stosować zarówno preparaty komercyjne, jak receptury domowe. Bazują one zazwyczaj na kilku źródłach białka (jajach, mleku krowim, serze białym) i tłuszczu (olejach, śmietanie).

Samodzielnie przygotowując preparat mlekozastępczy dla kociąt, należy zadbać o właściwą zawartość tauryny (27 mg/100 g), dodając do receptury mięso wołowe, wątróbkę drobiową lub ryby. Mieszanka powinna zawierać także odpowiedni poziom argininy, lizyny oraz kwasów tłuszczowych EPA i DHA. Bilansując preparat mlekozastępczy, należy kierować się zawartością poszczególnych składników pokarmowych w mleku suki lub kotki (tab. 1). Badania wykazują jednak, że stosowanie dobrej jakości preparatów komercyjn...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy