Żywienie psów i kotów w profilaktyce i leczeniu przewlekłej...

Żywienie psów i kotów w profilaktyce i leczeniu przewlekłej niewydolności nerek (CKD)

Jedną z najczęściej występujących chorób u psów i kotów w podeszłym wieku stanowi przewlekła niewydolność nerek (Chronic Kidney Disease, CKD). Jest to powolne, postępujące i nieodwracalne zaburzenie funkcjonowania wszystkich czynności nerek, które w konsekwencji prowadzi do śmierci zwierzęcia. Chorobę definiuje się także jako każde strukturalne lub funkcjonalne zaburzenie dotyczące jednej lub obu nerek, trwające trzy miesiące lub dłużej (8). Charakterystyczny dla tej choroby jest pogłębiający się spadek współczynnika przesączania kłębuszkowego (Glomerular Filtration Rate, GFR), związany z osłabieniem lub brakiem filtracji przez uszkodzone nefrony.

Określenie przyczyny przewlekłej niewydolności nerek u wielu pacjentów jest bardzo trudne, ze względu na złożoną etiologię choroby. Pierwotnymi czynnikami uszkadzającymi nerki mogą być m.in.: uraz, infekcja, nowotwór czy zaburzenia genetyczne. Najczęstszym morfologicznym objawem jest śródmiąższowe zapalenie nerek, którego obraz histologiczny wygląda podobnie w wielu jednostkach chorobowych. Poszczególne nefrony przestają spełniać swoją funkcję, co z kolei prowadzi do kompensacyjnej hipertrofii pozostałych nefronów, które z czasem także ulegają uszkodzeniu z powodu zwiększonego obciążenia.

Mimo nieodwracalnego charakteru choroby wczesna diagnoza oraz podjęte leczenie mogą istotnie przedłużyć życie zwierzęcia. Niezwykle ważne jest wprowadzenie odpowiedniej diety, która stanowi podstawę leczenia oraz pozwala na spowolnienie pogarszania się stanu klinicznego pacjenta. Właściwe efekty terapii leżą zarówno po stronie lekarza weterynarii, jak i po stronie właściciela, który powinien ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących żywienia swojego zwierzęcia.

Rozwój choroby i objawy kliniczne

Wyróżnia się cztery następujące po sobie fazy przewlekłej niewydolności nerek: powolne wyczerpywanie się rezerw nerkowych, niewydolność nerkową, azotemię i mocznicę. W początkowych dwóch stadiach choroby diagnostyka jest niezwykle tru...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy