Zwiększone zapotrzebowanie energetyczne psów w okresie obniżonej temperatury otoczenia

Zwiększone zapotrzebowanie energetyczne psów w okresie obniżonej temperatury otoczenia

Po wnikliwszej analizie okazuje się, że przeciętny dorosły pies utrzymywany w budzie ma średnie dzienne zapotrzebowanie na energię (DER) min. 2 x RER (spoczynkowe zapotrzebowanie na energię).

Zapotrzebowanie to będzie się także zmieniało w ciągu roku (tabela 2) i średnio będzie wyższe o min. 30% od psa utrzymywanego w budynku mieszkalnym, niezależnie od wykonywanej pracy.

Tabela 2. Przyjęte wartości współczynników do obliczania dobowego zapotrzebowania na energię (DER) oraz ilość kcal na kg m.c.0,75 z uwzględnieniem zmiennej temperatury otoczenia (8 zmodyfikowane)

Ze względu na rosnącą świadomość właścicieli psów utrzymywanych w budach/kojcach coraz więcej tych zwierząt jest karmionych kompletną suchą karmą. Coraz rzadziej stykamy się ze zwierzętami, które żywione są wyłącznie resztkami ze stołu, dość często są jednak one dodawane do suchej karmy. Częstokroć porcja pokarmu nakładana jest raz dziennie (czasem raz na dwa dni), co zwiększa ryzyko psucia się jej ze względu na ekspozycję na czynniki zewnętrzne i w konsekwencji zatrucia (np. aflatoksynami). Niezależnie od tego, czy właściciel stosuje pokarm komercyjny wyższej czy niższej klasy, wzbogaca go resztkami ze stołu czy nie, należy podkreślić, że porcję należy dzielić na dwa-trzy posiłki, tak aby nie leżał w misce.

Najłatwiej jest uzupełnić niedobory energetyczne u psów wysokiej jakości tłuszczami (najlepiej zwierzęcymi zawierającymi też NNKT, np. olejem rybim, tłuszczem drobiowym). Ważnym elementem jest uwzględnienie podczas uzupełniania energii w diecie, także przeciwwagę (w postaci tłuszczów roślinnych bogatych w NNKT i witaminę E), dla tłuszczów nasyconych stanowiących znaczny procent w popularnie stosowanych tłuszczach zwierzęcych (smalec, tłuszcz wołowy). Musimy też przekonać właścicieli karmiących pokarmem gotowanym czy puszkami do zwiększenia (czasem 4-krotnego) energetyczności pokarmu, co bywa nieraz niemożliwe przy zastosowaniu standardowych składników (9).

Najbezpieczniejszą strate...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy