Zwiększone zapotrzebowanie energetyczne psów w okresie obniżonej temperatury otoczenia

Zwiększone zapotrzebowanie energetyczne psów w okresie obniżonej temperatury otoczenia

Określenie optimum temperaturowego oraz minimalnej i maksymalnej temperatury krytycznej jest uzależnione od typu rasowego psa (8). Straty ciepła są minimalne w dolnej granicy optimum, tzw. wartości krytycznej, w której psy osiągają minimalny poziom zapotrzebowania na energię metaboliczną. Granica ta zależy od poziomu izolacji termicznej psa (tłuszcz podskórny, grubość i jakość okrywy włosowej), im lepsza izolacja, tym wartość ta jest niższa. Podczas gdy dla psów wykorzystywanych w zaprzęgach wynosi ona około 10-15°C, u psów krótkowłosych może być dużo wyższa nawet 20-25°C (tabela 1).

Tabela 1. Zakres temperatur optimum termicznego dla wybranych typów rasowych (8)

Dodatkowym utrudnieniem podczas oceny wpływu temperatury na zwiększenie zapotrzebowania na energię jest realna ocena temperatury odczuwalnej, zależna od czynników dodatkowych, jak ekspozycja na wiatr czy wilgotność powietrza (opady) (4, 6).

Zwiększenie zapotrzebowania energetycznego (% lub w kaloriach na kg m.c.0,75) przedstawiono na ryc.1. Należy zwrócić uwagę, że zapotrzebowanie na energię na wydatki termoregulacyjne rosną nieco szybciej, gdy temperatura rośnie, niż kiedy spada (9, 11).

Ryc. 1. Wzrost zapotrzebowania na energię u psa pod wpływem wzrostu lub spadku temperatury zewnętrznej (11)

Oznacza to, że dla psa, którego optimum występuje około 20°C, o 30% zwiększa się dodatkowe zapotrzebowanie energetyczne na termoregulację w temperaturze 30°C i w temperaturze 5°C. Od tych wartości zapotrzebowanie na termoregulację rośnie już proporcjonalnie. Wykaz współczynników do kalkulacji dziennego zapotrzebowania na energię, uwzględniających zwiększone zapotrzebowanie wydatkowane na termoregulację, pokazano na ryc. 2. Należy podkreślić, że są to wartości nie uwzględniające dodatkowego zapotrzebowania zwierzęcia wydatkowanego na pracę czy związane z jego stanem fizjologicznym.

Ryc. 2. Współczynniki uwzględniające wpływ temperatury na rosnące zapotrzebowanie energetyczne u psa w spoczynku (...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy